Strona główna 0_Slider W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu letniego

W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu letniego

0

W nocy z 30 na 31 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Wkrótce podobne operacje nie będą już potrzebne. We wtorek Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmian czasu od 2021 roku.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Takie rozporządzenie zostało wydane na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Prawdopodobnie nie będzie potrzeby wydawania analogicznego rozporządzenia na kolejne lata. W miniony wtorek Parlament Europejski opowiedział się bowiem za zniesieniem zmiany czasu. Europosłowie chcieliby, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe „czas letni”. Państwa członkowskie, które wolą zachować „czas zimowy”, mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku. W ten sposób europosłowie chcą dać krajom więcej czasu na decyzję. W pierwotnym projekcie Komisji Europejskiej datą graniczną miał być bowiem 2019 rok.

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułRuszają koncerty Świdnickiego Przeglądu Muzycznego „Truskawka”
Następny artykułSiódme urodziny Galerii Świdnickiej w klimacie Madagaskaru [FOTO]