Strona główna Konkursy Świdnickie Noce Jazzowe: koncert Adeama&Second Line

Świdnickie Noce Jazzowe: koncert Adeama&Second Line [KONKURS]

0

Dwie muzyczne uczty szykują się tej wiosny w Świdnicy. W ramach nocy Jazzowych 26 kwietnia zagra znakomita jazzowo-bluesowa wokalistka Adeama z zespołem Second Line, a 3 maja wystąpi znakomity akordeonista młodego pokolenia Paweł Janas „Buttonhacker”.

Adeama&Second Line

Nazwa zespołu ma długą tradycję i pochodzi z amerykańskiej kolebki jazzu i bluesa, z Nowego Orleanu.

“(…) Na pogrzebach w Nowym Orleanie atmosfera smutku trwa dopóty, dopóki trumna nie zostanie spuszczona do grobu, a pastor nie wypowie sakramentalnego: “Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Kiedy zmarły znajdzie się już sześć stóp pod ziemią, orkiestra rozpoczyna jedną z tych starych melodii w rodzaju Didn`t He Ramble i wszystkich uczestników pogrzebu opuszcza przygnębienie.(…) W miarę rozgrzewania się orkiestry wszyscy zaczynają się kołysać, a zwłaszcza ci, którzy przyłączają się do orszaku pogrzebowego po drodze. Tworzą oni tak zwaną “second line” (drugą linię); może należeć do niej każdy przechodzień mający ochotę posłuchać muzyki. Przyciąga ich specyficzna atmosfera, jaka towarzyszy tym pogrzebom i chęć zobaczenia, co będzie się działo. Niektórzy idą tylko parę ulic, inni nie odstępują orkiestry aż do zakończenia całej ceremonii.” /fragment wspomnień Luisa Armstronga/

Zespół funkcjonuje na rynku muzycznym od wielu lat. Jego liderem jest wrocławski muzyk sesyjny, gitarzysta, pedagog muzyczny Marek Waszczyński. Zespół przechodził wiele transformacji stylistycznych od blues`a do rocka i fusion, prezentując kompozycje własne i standardy bluesowe, jazzowe i rockowe. Wielką siłą zespołu jest warsztat grających w nim muzyków, który pozwala na zaskakujące słuchaczy, improwizowane podróże. W 2018r. do zespołu dołączyła brytyjska wokalistka Adeama  wnosząc do muzyki Second Line wielką energię i bluesowo-soulowy feeling.

Adeama pochodzi z muzycznej rodziny. Jej mieszkający obecnie na Jamajce ojciec był znanym pianistą zespoły Third World, a mama wspomagała wokalnie takie gwiazzy muzyki, jak Chaka Khan, Whitney Houston czy Gary Moore. Talent muzyczny, energia i oryginalna uroda Adeamy zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Obok Adeamy i Marka Waszczyńskiego Second Line tworzą:

– Marek Błaszczyk – grający na gitarze basowej muzyk znany m.in. z występów w Walk Away, Ryszardem Rynkowskim, Alex Band.

– Paweł Ostrowski – perkusista, muzyk sesyjny, współpracownik i redaktor czasopism muzycznych, autor podręczników dla perkusistów.

– Tomasz Dura – gitarzysta sesyjny wspomagający na scenie i studio wielu wykonawców poczynając od szantowego Za Horyzontem, kończąc na rockowym ACE Cover Band.

Adeama & Second Line, to blues, soul, jazz i rock podane w energetyczny i pełen emocji sposób. Muzycy przeplatają piosenki w wykonaniu Adeamy utworami instrumentalnymi autorstwa Marka Waszczyńskiego i standardami z repertuaru Johna Scofielda czy Robbena Forda.

26.04.2019, bramka 19.00, start 19.15
Klub Bolko, Pl. Grunwaldzki 11, Świdnica
bilet: 20,- (kultura dostępna)
org. arte, ŚOK, partner: powiat Świdnicki

KONKURS!

Na pierwsze dwie osoby, które jako pierwsze poprawnie odpowiedzą na pytanie – „Skąd pochodzi nazwa zespołu?”, czekają dwie podwójne wejściówki na koncert. Na odpowiedzi czekamy pod adresem [email protected] do 5 kwietnia 2019. W temacie należy wpisać Second Line, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz nr telefonu (do wiadomości redakcji), a także zgodę na publikacje imienia i nazwiska w razie wygranej.

Paweł Janas „Buttonhacker”

3 maja 2019, godz. 19.00, wstęp wolny (kultura dostępna) Patio restauracji Rynek 43.
W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych -(temp. poniżej 15 stopni lub deszcz) koncert odbędzie się w Klubie Bolko Pl. Grunwaldzki 11, Świdnica

Paweł Janas to jeden z najlepszych akordeonistów w Polsce. Jest niezwykle wszechstronnym muzykiem i kompozytorem. Z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej.Zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym w Rzymie i Varazdin (Chorwacja). Jest pierwszym akordeonistą w historii, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2012 roku. W 2018 roku wydał pierwszy solowy album „Buttonhacker”, w którym jako pierwszy akordeonista w Polsce wykorzystał akordeon akustyczny i looper. Płyta utrzymana jest w stylistyce crossoverowej – stanowi hybrydę jazzu i improwizacji z elementami muzyki filmowej. Jest to pierwsza jazzowa płyta wydawnictwa Requiem Records z linii Lydian Series, której kuratorem jest Krzysztof Lenczowski. Album został wydany pod patronatem medialnym Jazz Forum.

/opr. red./

Poprzedni artykułPrezydent Świdnicy deklaruje – nie będzie potrąceń pensji za strajk
Następny artykułUkrył marihuanę w pralce