Strona główna Kultura Sukces 14-letniego organisty

Sukces 14-letniego organisty

1

14-letni świdnicki organista, uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy, zdobył pierwszą nagrodę na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie. W ocenie jurorów Jakub Moneta zagrał najlepiej z 23 organistów w swojej grupie wiekowej (I-III klasa szkół muzycznych II stopnia). 

Podróż do Olsztyna zaczęła się przystankiem w Łodzi, gdzie Jakub, dzięki uprzejmości wykładowców tamtejszej Akademii Muzycznej, mógł skonsultować swoje interpretacje utworów przygotowywanych na konkurs. Na kolejny wieczór zaplanowano próbę przy organach w Olsztynie, na których odbywały się przesłuchania konkursowe. Następnego dnia  Kuba zaprezentował swój program jurorom i kameralnej publiczności.

Nie udało się doczekać do ogłoszenia wyników, trzeba było niezwłocznie po występie wyruszać w drogę powrotną, gdyż następnego dnia w katedrze świdnickiej Jakub grał na organach podczas diecezjalnych uroczystości jubileuszowych. Akompaniował chórowi, który prowadziła jego starsza siostra Marta Moneta. Wiadomość o wygranej w konkursie przyszła SMS-em dzięki uprzejmości jednego z nauczycieli, który został w Olsztynie do końca konkursu.

To nie pierwszy sukces Jakuba Monety. W ubiegłorocznym konkursie organowym w Rumi został laureatem III miejsca. Był najmłodszym uczestnikiem, pozostali organiści byli już studentami wyższych uczelni muzycznych. Podróż do Rumi połączona była z wycieczką organową: dwóch uczniów świdnickiej szkoły muzycznej, uczących się w klasie organów Macieja Batora, miało możliwość dotknąć kilku instrumentów w okolicach Gdańska. Jakub i Tymoteusz zagrali na organach katedry w Pelplinie, bazyliki Mariackiej i kościoła świętej Trójcy w Gdańsku, katedry w Oliwie, kościoła w Rumi (przesłuchania konkursowe) i niewielkiego kościółka w miejscowości Orle.

Fot. Andrzej J. Gojke

Następny konkurs Kuby Monety zaplanowany jest na początek kwietnia we Wrocławiu, gdzie odbędzie się ogólnopolski konkurs organowy organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (04-06.04. 2019).

Jakuba Monety będzie można posłuchać już w najbliższą niedzielę 31 marca w świdnickim Kościele Pokoju o godz. 17.00. Będzie jednym z wykonawców koncertu w 334 rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha. W programie muzyka organowa Lipskiego Kantora.

/Maciej Bator, nauczyciel organów w Społecznej Szkole Muzycznej w Świdnicy/

Poprzedni artykułZawodniczki i trener z powołaniami do kadry
Następny artykuł245 milionów na remont linii kolejowej do Wrocławia