Strona główna 0_Slider Prezydent Świdnicy zrezygnowała z posady w spółce Invest-Park Development

Prezydent Świdnicy zrezygnowała z posady w spółce Invest-Park Development

14

Beata Moskal-Słaniewska, podobnie jak prezydenci innych miast, straciła część swoich dochodów. Wszystko przez znowelizowaną w ubiegłym roku ustawę o samorządzie gminnym, która zabrania włodarzom gmin i miast zasiadania w spółkach. Z tego powodu prezydent Świdnicy zrzekła się funkcji w spółce Invest-Park Development. Nie wiadomo jeszcze, kto ją zastąpi. Nieoficjalnie mówi się jednak o kandydaturze byłego prezydenta miasta.

5 marca Beata Moskal-Słaniewska została wybrana do zarządu Związku Miast Polskich (fot. ZMP)

Zgodnie ze znowelizowanymi w styczniu 2018 roku przepisami, o wójtów, burmistrzów i prezydentów miast rozszerzono „krąg podmiotów, które nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby”. Na zastosowanie się do tego zakazu wybrani podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych włodarze dostali trzy miesiące, licząc od terminu złożenia ślubowania.

Niezastosowanie się do nowych przepisów mogłoby dla wójtów, burmistrzów i prezydentów oznaczać utratę stanowiska, przed czym przestrzegali przedstawiciele Związku Miast Polskich. – Brak jasnych definicji prawnych wielu terminów, które dotyczą opisanej sytuacji, każe zachować szczególną ostrożność w tym zakresie, zwłaszcza że z kręgów zbliżonych do obozu rządzącego nadchodzą sygnały, że przepis będzie restrykcyjnie przestrzegany. A ponieważ organy nadzoru dają liczne przykłady stanowczości, należy w tym względzie – zdaniem prezesa ZMP – „dmuchać na zimne” – apelował na początku lutego Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Jak potwierdza rzecznik świdnickiego magistratu, „prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska złożyła w ustawowym terminie rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki Invest-Park Development Sp. z o.o.”. W 2017 roku z tytułu zasiadania w radzie prezydent otrzymała około 45,8 tys. złotych. Z kolei w roku 2018, według stanu na 19 listopada, było to nieco ponad 33 tys. złotych.

Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi Moskal-Słaniewską w spółce Invest-Park Development, której udziałowcami są Gmina Miasto Świdnica, Gmina Wałbrzych, Gmina Miejska Dzierżoniów, a także Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”. – Gmina Miasto Świdnica nie wskazała jeszcze kandydata na swojego reprezentanta w organie Spółki. Uprawnienia te należą do prezydenta miasta – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska z magistratu. Według nieoficjalnych informacji rozważana jest kandydatura byłego prezydenta Świdnicy, Adama Markiewicza. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść do 19 marca, kiedy to odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej Invest-Park Development.

Niezależnie od rezygnacji z funkcji w spółce, Beata Moskal-Słaniewska została we wtorek wybrana do zarządu Związku Miast Polskich w kadencji 2019-2024.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNowy piłkarz Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica
Następny artykułProcesja przeszła przez miasto [FOTO]