Strona główna 0_Slider Praca wre na kolejowej trasie do Jedliny

Praca wre na kolejowej trasie do Jedliny [FOTO/VIDEO]

12

Trwają prace związane z rewitalizacją linii kolejowej łączącej Świdnicę z Jedliną-Zdrój, dzięki której będzie można wznowić przewozy pasażerskie na tej trasie. Jak relacjonują członkowie Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego, prace prowadzone są już na niemal całym remontowanym odcinku. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, kto zajmie się remontem drugiej części linii kolejowej nr 285 prowadzącej ze Świdnicy, przez Sobótkę, do Wrocławia.

Starania dotyczące wznowienia ruchu na całej linii kolejowej nr 285 trwały od wielu lat. Po długich przygotowaniach, w październiku 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały firmę, której zlecono zaprojektowanie i przebudowę ponad 21-kilometrowego odcinka Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Za 110 mln złotych prace te wykona DOLKOM. W połowie listopada firma wkroczyła na plac budowy i niedługo później zrealizowała I etap prac – wykonanie pierwszego kilometra toru.

Zgodnie z założonym przez PKP PLK harmonogramem, w ramach kolejnych etapów skompletowana ma zostać dokumentacja projektowa wraz ze wszystkimi wymaganymi zezwoleniami pozwalającymi na remont pozostałej części kolejowej trasy (do marca 2019 roku), zrewitalizowane mają zostać mosty w Lubachowie i Jedlinie Zdrój (do końca listopada 2019 roku), by ostatecznie ukończyć całość inwestycji w listopadzie 2020 roku. Aktualnie prace prowadzone są już niemal na całej długości remontowanej trasy.

Dla mieszkańców i lokalnych samorządowców modernizacja tej linii, to jak dla dużego miasta budowa obwodnicy. Oczekiwaliśmy na to wydarzenie przez niemal 16 lat. To miód na nasze serca – mówił burmistrz Jedliny-Zdrój, Leszek Orpel, podczas zorganizowanej przez lokalnych samorządowców konferencji prasowej związanej z rozpoczęciem inwestycji. Burmistrz uzdrowiskowej miejscowości podkreślał, że wśród korzyści płynących z wyremontowania linii znajdzie się nie tylko samo umożliwienie przewozu pasażerów między poszczególnymi miastami i miejscowościami, ale też możliwość urozmaicenia oferty turystycznej regionu o trasę, która sama w sobie może stanowić atrakcję.

W ramach inwestycji odtworzonych zostanie 5 przystanków. Powstaną dwa nowe: Burkatów i Jedlina Centrum. Oprócz przebudowy peronów, zostaną one wyposażone w wiaty i ławki. Po wykonaniu prac szynobusy będą mogły pokonać górską trasę z prędkością od 50 do 80 km/h.

Wciąż nie wiadomo, kiedy ekipy remontowe wkroczą na drugi odcinek linii kolejowej nr 285 – łączącej Świdnicę, Sobótkę i Wrocław. 5 grudnia 2018 roku okazało się, że do przetargu zorganizowanego przez PKP PLK zgłosiło się osiem firm i konsorcjów budowlanych, jednak najtańsza ze złożonych ofert opiewa na 245 mln złotych – o 60 milionów więcej niż kolejarze planowali przeznaczyć na realizację inwestycji. Do tej pory zamówienie nie zostało rozstrzygnięte.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZa miesiąc kończy 109 lat. Jest dokument, potwierdzający datę urodzenia!
Następny artykułŚwidnickie ciuchobranie