Strona główna Kultura Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA zawita do Żarowa

Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA zawita do Żarowa

0

Ruszyła siódma edycja święta polskiej animacji! Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA wraca do Żarowa z 8 projekcjami filmowymi, w ramach których zostanie wyświetlonych 51 filmów animowanych.

W tym roku Polska Animacja oraz Fundacja Inicjatywa B, przygotowali 8 bloków projekcyjnych przeznaczonych dla mieszkańców Żarowa. Spotkania filmowe o bogatej tematyce, składają się z następujących programów: „Teraz Dzieci Mają Głos”, Kategoria „Studyjna” oraz Kategoria „Studencka” oraz „Animowany wideoklip”, których szczegółowy rozkład jazdy, znajduje się na stronie organizatora.

Filmy, które zakwalifikowały się do poszczególnych kategorii (nabór filmów prowadziła Polska Animacja, z głównym sztabem organizacyjnym w Łodzi), będą walczyć o uznanie widzów oraz Brązowe, Srebrne i Złote „Tobołki Koziołka Matołka”, które często dla twórców i reżyserów prezentowanych materiałów, są przepustką na międzynarodową arenę. – Każdorazowo po zakończonej projekcji, widzowie głosują na najlepszy film w kategorii zaprezentowanej przez organizatora, biorąc tym samym aktywny udział w formie festiwalowej – tłumaczą organizatorzy. Każdy głos jest ważny, a o tym jak przebiegnie głosowanie, widzowie zostaną poinformowani przed seansem.

Program festiwalu składa się z 51 filmów o różnej tematyce. Filmy zostały dobrane do wieku i możliwości poznawczych widzów; wpływają na ich rozwój, kształtują różne postawy oraz edukują, dlatego też kategorię „Teraz Dzieci Mają Głos” zobaczą m.in. przedszkola i szkoły podstawowe z Gminy Żarów. – Spodziewamy się kilkuset gości z lokalnych placówek oświatowych tj. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy z Żarowa, Szkoła Podstawowa im. UNICEF z Imbramowic, Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke z Mrowin, Bajkowe Przedszkole oraz Chatka Małolatka z Żarowa – dodaj Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.

Dzisiejsza animacja tworzona jest nie tylko dla dzieci. Ważnymi odbiorcami są dorośli, dlatego organizatorzy lokalnej odsłony, zapraszają dużych fanów polskiego filmu animowanego do obejrzenia kategorii „Studyjnej”, „Studenckiej” oraz „Animowany wideoklip”.

Propozycje dla widzów dorosłych (+16 l.) to trzy seanse, wchodzące w skład Konkursu głównego: kategoria „Studyjna” (są to filmy powstałe w warunkach studyjnych, proces ich tworzenia został sfinansowany przez instytucje tj. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Polski Instytut Sztuki Filmowej). Natomiast Kategoria „Studencka” składa się z materiałów wizualnych zrealizowanych przez studentów/uczniów szkół artystycznych (w tym studentów zagranicznych), a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji. „Animowany wideoklip” to animowana interpretacja utworów muzycznych.

Projekcje krótkometrażowych filmów animowanych są całkowicie bezpłatne i zostaną zrealizowane w Żarowie w dniach 19-20-21 marca. – Dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej, festiwal odbędzie się w sali widowiskowej znajdującej się przy ul. Armii Krajowej 60a – zapraszają organizatorzy.

Szczegółowe informacje związane ze specyfiką wydarzenia oraz repertuarem można znaleźć stronie Fundacji Inicjatywa B oraz na wydarzeniu facebookowym.

/Fundacja Inicjatywa B, opr. mn/

Poprzedni artykułDzień Kobiet w oscarowym stylu tylko z Kinem na Szpilkach [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułBiskup Waldemar Pytel laureatem XX edycji prestiżowej nagrody im. prof. Gieysztora