Strona główna 0_Slider Młody multimedalista ze Świdnicy!

Młody multimedalista ze Świdnicy! [FOTO/VIDEO]

2

Sporo się dzieje ostatnio w życiu młodego Adasia Chodynieckiego ze Świdnicy. Jedenastolatek z powodzeniem walczy na krajowych i europejskich arenach sportowych, szykując formę na Mistrzostwa Świata w Speedcubingu, które odbędą się w lipcu w Australii. Poznajmy bliżej sylwetkę niezwykle uzdolnionego chłopca.

11-letni Adaś Chodyniecki ma wiele talentów i podąża za swoimi pasjami. To przede wszystkim speedcubing – dyscyplina, w której zawodnicy układają kostkę Rubika i inne kostki logiczne – w tym 12-ścienną kostkę Megaminx na czas. Adaś to młody świdniczanin, multimedalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Speedcubingu Gdańsk 2018 i kilkukrotny finalista oficjalnych zawodów World Cube Association w różnych miastach Polski. To także najmłodszy Polak na Mistrzostwach Europy WCA European Championship Madrid 2018, a także najmłodszy zawodnik z Polski zarejestrowany na Mistrzostwa Świata 2019 w Australii, choć uprawia ten sport zaledwie od grudnia 2017 roku.

W ostatnim czasie Adaś wziął udział w zawodach Wrocław Open. Wydarzenie było o tyle wyjątkowe, że to pierwsze zawody speedcubingowe w stolicy Dolnego Śląska od lat. Poprzednia impreza to Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Na Wrocław Open przyjechało wielu doświadczonych i utytułowanych zawodników. Adaś poprawił swoje rekordy życiowe w średniej z 5 ułożeń kostki 3x3x3 z 12.99 na 12.69 sek., w singlu piramidy z 3.56 sek. na 2.93 sek. i w skewbie dość spektakularnie, bo z 2.72 sek. na 1.76 sek. Wynik w singlu w skewbie daje Adasiowi w rankingu WCA 13. miejsce w Polsce, 35. lokatę w Europie i 64. pozycję na świecie – opowiada mama Anna Chodyniecka, mama Adasia.

Nasz zawodnik szykuje się do kolejnych startów. Świdniczannin uda się w połowie marca do Cervenego Kostelca w Czechach na zawody Kostelec Open. Będzie tam najmłodszym Polakiem startującym w imprezie. W dniach 6-7 kwietnia jako jedyny biało-czerwony przedstawiciel weźmie udział w German Open w Janusz Korczak Gesamtschule w Guetersloh. – W kwietniu wybieramy się jeszcze na zawody Gdańskiej Ligii Speedcubingu, w maju i czerwcu odbędą się kolejne turnieje w Polsce. W lipcu planowane są wspomniane Mistrzostwa Świata, gdzie Adaś jest najmłodszym zarejestrowanym zawodnikiem z Polski. Będziemy się starali pozyskać sponsorów na ten wyjazd, aby start w Australii mógł dojść do skutku – dodaje Anna Chodyniecka.

Oficjalne wyniki Adasia na World Cube Association:  https://www.worldcubeassociation.org/persons/2017CHOD02

Adaś ma autyzm, a konkretnie Zespół Aspergera. Jest człowiekiem wielkiej pasji, zaczął odnosić sukcesy w speedcubingu w krótkim czasie, ale znajduje czas także na inne swoje pasje i zainteresowania. Gra m.in. na skrzypcach, wyczynowo jeździ, a raczej skacze na hulajnodze, do niedawna uprawiał także piłkę nożną i świetnie jeździ na nartach oraz łyżwach. Młodemu, utalentowanemu świdniczaninowi życzymy oczywiście kolejnych sukcesów na krajowych i światowych arenach!

/MDvR/

Poprzedni artykułNowi policjanci w świdnickiej komendzie
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]