Strona główna 0_Slider Maszt ze stacją telefonii komórkowej bez wiedzy mieszkańców?

Maszt ze stacją telefonii komórkowej bez wiedzy mieszkańców?

20

W sobotę przy wykopie na wprost ich domów pojawiła się tablica, informująca o budowie stacji bazowej telefonii Play. – O czym nikt z mieszkańców nie został poinformowany – alarmuje mieszkanka Lutomi Górnej.

Prace rozpoczęły się 27 marca, a informacja o tym, co powstaje tuż przed domami, została zamieszczona po czterech dniach. Mieszkańcy byli zaskoczeni.

– Budowa została rozpoczęta na początku wjazdu do miejscowości Lutomia Górna w miejscu, gdzie znajdują się grunty rolne przy drodze powiatowej. Po drugiej stronie – jak widać na zdjęciach – znajdują się domy jednorodzinne. Nieopodal, w odległości około 100 metrów, co widać na załączonych zdjęciach, umiejscowiony jest już jeden maszt z przekaźnikami sieci komórkowych postawiony 15 lat temu. Obawiamy się, że umiejscowienie stacji bazowej sieci niekorzystnie wpłynie ogólnie mówiąc na zdrowie mojej rodziny i reszty mieszkańców oraz środowisko – opisuje mieszkanka Lutomi. – Technologia 5G zwiększy naszą ekspozycję na pole elektromagnetycznevg częstotliwości radiowej tzw. RF-EMF. O jej szkodliwości donosi ponad 230 naukowców z ponad 40 krajów. Udowodniono, że pole elektomagnetyczne szkodliwie wpływa na ludzi, zwierzęta i rośliny, powodując wzrost zachorowań na nowotwory mózgu i serca, uszkodzenia genetyczne płodów, układu rozrodczego, problemów z pamięcią, zaburzeń neurologicznych. W bezpośredniej okolicy miejsca budowy znajduje się osiem gospodarstw domowych, a w najbliższym czasie mają powstać kolejne.

I dodaje – Jesteśmy zdeterminowani, gotowi na protest każdego rodzaju.

Dla tego typu inwestycji konieczna jest zgoda lokalizacyjna i decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych. W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Świdnica i starostwa powiatowego takich dokumentów nie udało się znaleźć. Skierowaliśmy pytania ws. budowy stacji do sieci Play, Urzędu Gminy Świdnica i Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

W 2017 roku w Świdnicy  decyzję lokalizacyjną na budowę stacji bazowej  przy ul. Szarych Szeregów wydało miasto Świdnica. Informacja została podana w zawiadomieniach, które rozklejono w pobliżu planowanej budowy masztu z nadajnikiem. Mieszkańcy wynegocjowali zmianę lokalizacji inwestycji.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]