Strona główna 0_Slider Kontrowersyjne zmiany w SPP do kosza. Prezydent wycofuje projekt

Kontrowersyjne zmiany w SPP do kosza. Prezydent wycofuje projekt

9

Nie będzie połączenia istniejących podstref, podniesienia stawek za parkowanie w obecnej II podstrefie do poziomu z I podstrefy, wprowadzenia droższych abonamentów na okaziciela oraz modyfikacji taryfikatora kar. Po naszej publikacji przedstawiona przez świdnicki magistrat propozycja zmian w Strefie Płatnego Parkowania spotkała się ze stanowczą krytyką ze strony części mieszkańców, a prezydent Beata Moskal-Słaniewska postanowiła wycofać kontrowersyjny projekt z marcowego posiedzenia Rady Miejskiej.

Na podstawie dokonanych obserwacji i analiz stwierdzono, że aktualnie obowiązująca taryfa opłat w Strefie Płatnego Parkowania wymaga zmian, zarówno w cenach jednorazowych, opłatach dodatkowych, jak również opłatach abonamentowych – wyjaśniał dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Maciej Gleba w uzasadnieniu do projektu uchwały o SPP. Wyliczał przy tym trzy kluczowe zmiany.

Po pierwsze miało nastąpić ujednolicenie opłat jednorazowych na wszystkich ulicach w obszarze Strefy. To oznaczałoby koniec podziału na I i II podstrefę, a na ulicach przypisanych do drugiej z nich zacząłby obowiązywać cennik dotychczas zarezerwowany dla podstrefy I. Za godzinę postoju kierowcy musieliby tam zapłacić 3 zł zamiast obecnej opłaty w wysokości 1 zł 50 gr.

Z uwagi na plany ujednolicenia SPP, zlikwidowany miał zostać także roczny abonament w II podstrefie w wysokości 400 złotych. Zamiast niego kierowcy musieliby płacić od 700 do 1200 złotych rocznie. Taka rozpiętość cen wynika z kolei z drugiej z planowanych zmian, czyli wprowadzenia podziału abonamentów okresowych na numer rejestracyjny oraz droższych abonamentów na okaziciela.

Trzecia ze zmian dotyczyła ograniczenia do trzech ilości ulic, na których posiadający abonament mieszkaniec uprawniony byłby do parkowania pojazdu. Obecnie przy składaniu wniosku o abonament mieszkańcy mogą wskazywać do pięciu ulic w sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania. Wśród propozycji zawartych w projekcie uchwały znalazły się także niewielkie zmiany w taryfikatorze kar.

Zgłoszony przez magistrat projekt nie spotkał się ze zbyt przychylnymi opiniami ze strony mieszkańców, ale też niektórych samorządowców. – W związku z wnioskami i propozycjami, które pojawiły się ze strony radych podczas dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę nr XIV/169/03 z dnia 1 grudnia 2003 roku w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy oraz wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych na terenie Miasta Świdnica informuję, iż wycofujemy projekt uchwały ze względu ma konieczność dokonania niezbędnych analiz, które posłużą za podstawę do ewentualnych zmian – stwierdziła prezydent Beata Moskal-Słaniewska w piśmie skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZderzenie w Świebodzicach
Następny artykuł24 koty zabrane z mieszkania starszej pani