Strona główna 0_Slider Kilometry dobra dla świdniczan

Kilometry dobra dla świdniczan [FOTO]

0

Bajkowe postaci z Myszką Miki na czele czekają na wszystkich, którzy dzisiaj do godziny 18.00 pojawią się w Galerii Świdnickiej i wrzucą swoje złotówki do puszek wolontariuszy. Rozpoczęła się zbiórka datków w ramach akcji Kilometry Dobra.

Od ponad 30 lat świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną walczy o prawo do rehabilitacji, edukacji i opieki nad tym, których los dotknął wieloma chorobami. W tej chwili najważniejszym celem jest budowa nowoczesnego Centrum Rehabilitacji Społecznej. Dzisiaj rozpoczęła się akcja, która ma pomóc w zebraniu potrzebnych środków.

Pod opieką ośrodka przy ul. Kozara-Słobódzkiegow Świdnicy jest w tej chwili 120 osób – od najmłodszych po dorosłych. Dzięki staraniom stowarzyszenia opieka udało się objąć więcej osób w wieku powyżej 25 lat.

PSONI od dwóch lat ma gotowy projekt, ma również dość miejsca na budowę nowoczesnego centrum, gdzie znajdą się sale do specjalistycznej rehabilitacji dla osób z głębokimi niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi.  Koszt inwestycji to około 4 miliony złotych.

Stowarzyszenie na razie bez powodzenia ubiegało się o środki unijne, zamierza jednak starować w kolejnych programach. Potrzebny jest wkład własny. Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk w ramach akcji Kilometry Dobra w 2018 roku udało się zebrać 29 tysięcy złotych. 1 marca 2019 roku układanie złotówek zaczyna się od nowa.

Akcja Kilometry dobra dedykowana jest celom społecznym w całej Europie. To także swoista rywalizacja na jak najdłuższy łańcuch monet. W Polsce na ten łańcuch mają składać się złotówki. Stawką jest nie tylko realizacja celu, ale także rekord Guinessa.

Zbiórka potrwa trzy miesiące, a świdnickie stowarzyszenie zapowiada wiele kolejnych akcji. Można także codziennie wpłacać pieniądze na konta:

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCzyj to plecak?
Następny artykułRock i blues na Jam Session w Świdnicy