Strona główna 0_Slider Długie życie się opłaca? ZUS daje premię dla stulatków

Długie życie się opłaca? ZUS daje premię dla stulatków

0

121 osób na Dolnym Śląsku ma więcej niż sto lat. Najstarszy mieszkaniec naszego regionu skończy w czerwcu 112 lat. Zdmuchnięciem stu świeczek na swoim torcie może się pochwalić pięciu świdniczan. Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może liczyć nie tylko na bukiet kwiatów i list z życzeniami, ale także na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości ponad 4 tys. złotych.

14 kwietnia Stanisław Kowalski ze Świdnicy skończy 109 lat

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Do końca lutego tego roku świadczenie honorowe wynosiło 3 731,13 zł brutto. Rok wcześniej było to 3 536,87 zł, dwa lata temu – 3 408,62 zł.

Nowa kwota może sprawić seniorom jeszcze większą radość. Osoby, które ukończyły 100 lat po 1 marca 2019 r dostaną aż 4 003,88 zł – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku. – Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dn. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Według danych ZUS z marca 2019 roku, na Dolnym Śląsku żyje 121 stulatków – 101 kobiet i 20 mężczyzn. W Świdnicy więcej niż sto lat ma 5 osób – 4 kobiety i 1 mężczyzna.

/ZUS, opr. mn/

Poprzedni artykułChaos mistrzem rozgrywek
Następny artykułJechali na podwójnym gazie