Strona główna 0_Slider 70 milionów na nową siedzibę Sądu Rejonowego w Świdnicy

70 milionów na nową siedzibę Sądu Rejonowego w Świdnicy

6

Na razie jest decyzja ministra sprawiedliwości i kwota. Kiedy dokładnie Sąd Rejonowy w Świdnicy przeniesie się do nowej siedziby, jeszcze nie wiadomo.

O podjętej 26 lutego przez ministra sprawiedliwości decyzji ws. zabezpieczenia 70 milionów złotych na nowy budynek informuje świdnickie biuro poselskie poseł i minister edukacji Anny Zalewskiej. A ona sama mówi: – Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy to niezwykle ważna inwestycja. Pozwoli ona na prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości na terenie powiatu świdnickiego. Bardzo cieszy mnie ta wiadomość.

Asystent poseł Zalewskiej Marcin Pięt przekonuje, że przekazanie informacji właśnie przez poseł Zalewską nie jest elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. – Pani minister od lat starała się o realizację tej inwestycji – zapewnia asystent.

Obecnie Sąd Rejonowy w Świdnicy mieści się w pokoszarowym budynku przy ulicy gen. Okulickiego. Jeszcze kilka lat temu w tym samym obiekcie siedzibę miała Prokuratura Okręgowa, która przeprowadziła się na ulicę 1 Maja do dawnej siedziby Urzędu Miejskiego. Choć miejsca przybyło, nie zostały rozwiązane wszystkie problemy i od wielu lat trwały starania o poprawę sytuacji.

Przy Okulickiego nie mieszczą się wszystkie wydziały. II wydział karny znajduje się w siedzibie Sądu Okręgowego na placu Grunwaldzkim. Budynek Sądu Rejonowego nie jest także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które mogą się dostać wyłącznie na parter, a sprawy z ich udziałem mogą być wyznaczane tylko w kilku salach.

Nowy budynek ma powstać przy ulicy Inwalidów Wojennych, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się garaże i tymczasowy parking sądu. Działkę ministerstwo sprawiedliwości pozyskało już w 2015 roku.

Nowa siedziba będzie miała 7,5 tysiąca m2 powierzchni. Jak podaje sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, rzeczniczka Sądu Okręgowego, w 2018 roku powstał projekt funkcjonalno-użyteczny. Prezes SO o przyznaniu środków dowiedział się za pośrednictwem portalu Swidnica24.pl.

Wg informacji przekazanej przez asystenta poseł Zalewskiej, realizacja ma potrwać 4 lata od momentu opracowania dokumentacji. Dokładny termin nie został podany.

Obecna siedziba SR nadal ma pozostać budynkiem użyteczności publicznej.

/opr. asz/

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński