Strona główna 0_Slider Ukarana za mowę nienawiści

Ukarana za mowę nienawiści

5

Na 800 złotych kary skazał sąd mieszkankę powiatu świdnickiego za sianie nienawiści. Wyzywała swojego szwagra od terrorystów, pedofili i Arabów.


Sprawa ma swój początek w 2018 roku. 16 września do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu wpłynęło zawiadomienie o znieważaniu człowieka. Chodziło o Alego A., obywatela Syrii. Do ogródka w jednej z miejscowości gminy Żarów, w którym stał mężczyzna, podeszła jego szwagierka Katarzyna T. i zaczęła go wyzywać. – Kobieta użyła słów powszechnie uznanych za obelżywe – mówi Mariusz Witkowski, szef Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. – Mówiła, że jest pedofilem, terrorystą i Arabem.

Używała też słów wulgarnych. – Kobieta została oskarżona o to, że publicznie znieważyła tego mężczyznę – mówi prokurator. Pod koniec 2018 roku do sądu wysłano akt oskarżenia.

Katarzyna T. przyznała się do winy. – Wyraziła też żal – mówi prokurator Witkowski. – Poprosiła o dobrowolne poddanie się karze.  10 stycznia Sąd Rejonowy rozpatrzył jej sprawę. – Sąd uznał oskarżoną winną tego, że 16 stycznia 2018 r. publicznie znieważyła Alego A. słowami powszechnie uznanymi za obelżywe i obraźliwe z powodu jego przynależności narodowej tj. czynu z art. 257 kk i wymierzył karę 800 zł grzywny oraz 150 kosztów sądowych – mówi sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Wyrok jest prawomocny, zapadł poza rozprawą, na podstawie wniosku prokuratora o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie kary uzgodnionej ze sprawczynią, która przyznała się do popełnienia czynu.

/opr.red./

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułZmarł nożownik ze świdnickiego szpitala