Strona główna 0_Slider Tłumy na proteście przeciwko asfaltowni w Żarowie

Tłumy na proteście przeciwko asfaltowni w Żarowie [FOTO/VIDEO]

5

Asfaltownia to śmierć w powietrzu, nie chcemy asfaltowni w Żarowie – z takimi hasłami przez Żarów przeszło ponad tysiąc osób. Ubrani w maski przeciwsmogowe ponieśli trumnę do miejsca, gdzie planowana jest budowa zakładu, produkującego masę bitumiczną.

Tłumna manifestacja jest kolejnym elementem trwającego od kilku tygodni protestu. W miniony czwartek, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej, podjęta została uchwała odnosząca się do planowanej przez wrocławską firmę Pro-Tra Building Sp. z o. o. inwestycji przy ulicy Przemysłowej. Na skraju żarowskiej podstrefy ekonomicznej, na pograniczu Żarowa i Łażan miałaby powstać wytwórnia mas bitumicznych. – Planowana inwestycja ma powstać na terenie przy byłych zakładach chemicznych, których skutki działalności mieszkańcy pamiętają, a zapach pozostałych osadników do dziś jest wyczuwalny w okolicznych miejscowościach. Obawy mieszkańców gminy i lęk są uzasadnione, gdyż przez dziesiątki lat nasi rodzice i dziadkowie odczuwali skutki działalności tych zakładów. Do dzisiaj teren po byłych zakładach nie jest zrekultywowany. Planowana inwestycja kłóci się z polityką państwa i naszej gminy w zakresie walki ze smogiem, a także realizowanymi przez gminę programami ograniczania emisji – mówił przewodniczący żarowskiej rady, Roman Konieczny, odczytując uzasadnienie uchwały. Przeciwko budowie protestują radni, klub sportowy, a pod petycja o niedopuszczenie do pudowy podpisały się 3 tysiące osób.

Burmistrz Leszek Michalak pojawił się na manifestacji i podtrzymał deklarację złożoną już dwukrotnie. – Pragnę państwa uspokoić, nie zrobię nic, co byłoby przeciwko zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców naszej gminy – stwierdził. Zaznaczył przy tym, że z racji prowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia, nie może się on opowiedzieć po żadnej ze stron, ani żadnej z nich doradzać. Dawałoby to podstawy do zaskarżenia wydanej przez burmistrza decyzji. Kluczowe będą więc opinie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, co ma nastąpić do 15 marca, oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy, który wydłużył termin załatwienia sprawy do 25 lutego.

/red./

Zdjęcia i relacja video Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułTrójka zagrała dla Bartka – Koncert charytatywny w Liceum Skłodowskiej
Następny artykułOd orderów po bibeloty. Skarby świdniczan w Muzeum Dawnego Kupiectwa [FOTO]