Strona główna Polityka Świdniczanie na konwencji założycielskiej „Wiosny” Biedronia

Świdniczanie na konwencji założycielskiej „Wiosny” Biedronia

12

Kilkudziesięciu mieszkańców Świdnicy i Strzegomia uczestniczyło w konwencji założycielskiej partii Roberta Biedronia na warszawskim Torwarze. Nowa formacja to „Wiosna”, a jej lider zapowiada 13 nowych ustaw, w tym koniec finansowania Kościoła katolickiego z budżetu państwa, likwidacje kopalń, rozliczenie polityków łamiących konstytucję, prawo do aborcji na żądanie, wyższe pensje minimalne i jawność w życiu publicznym.

Ambicją Roberta Biedronia, przez lata polityka SLD, a od 2014 do 2018 prezydenta Słupska, jest „zakończenie wojny polsko-polskiej” i wprowadzenie dialogu do życia politycznego i publicznego. Prezentując program, zakładający zmiany, jakich nie deklarowała dotychczas żadna formacja polityczna, powoływał się na swoje doświadczenia w samorządzie. – Da się oddłużyć miasto, da się rozmawiać z ludźmi nie tylko podczas wyborów, da się upublicznić zarobki urzędników, da się zrezygnować z limuzyn, da wprowadzić in vitro, da się oddzielić samorząd od Kościoła. Zrobiliśmy to – mówił o swoich doświadczeniach ze Słupska.

Biedroń zapowiedział w swoim programie wprowadzenie faktycznej rozdzielności państwa od Kościoła, wyprowadzenie religii ze szkół, likwidację funduszu kościelnego i opodatkowanie tacy. Zapowiedział postawienie przed Trybunałem Stanu osób łamiących Konstytucję. Chce również likwidacji do 2035 roku przemysłu węglowego w Polsce. Pojawiły się liczne deklaracje o charakterze socjalnym – wyższe emerytury i płace minimalne, wyższe zasiłki dla niepełnosprawnych, wyższe płace dla nauczycieli, 500 plus dla wszystkich dzieci. Deklaruje uproszczenie procedur administracyjnych,  rezygnację z pieczątek, proste podatki dla przedsiębiorców. W programie znalazły się także punkty dotyczące małżeństw jednopłciowych, prawa do aborcji, in vitro, równości płac kobiet i mężczyzn, ochrony przed przemocą w rodzinie. Najmniej miejsca poświecił kwestiom ekonomicznym. Nie podał, jakie będą źródła finansowania licznych programów socjalnych. Lider nowej partii „Wiosna” przedstawił grupę ekspertów, którzy opracowali program na podstawie tzw. burzy mózgów, akcji, przeprowadzanej w całej Polsce.

W konwencji uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Świdnicy i Strzegomia m.in. prezydent Beata Moskla-Słaniewska i zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]