Strona główna Polityka Świdniczanie na konwencji założycielskiej “Wiosny” Biedronia

Świdniczanie na konwencji założycielskiej “Wiosny” Biedronia

14

Kilkudziesięciu mieszkańców Świdnicy i Strzegomia uczestniczyło w konwencji założycielskiej partii Roberta Biedronia na warszawskim Torwarze. Nowa formacja to “Wiosna”, a jej lider zapowiada 13 nowych ustaw, w tym koniec finansowania Kościoła katolickiego z budżetu państwa, likwidacje kopalń, rozliczenie polityków łamiących konstytucję, prawo do aborcji na żądanie, wyższe pensje minimalne i jawność w życiu publicznym.

Ambicją Roberta Biedronia, przez lata polityka SLD, a od 2014 do 2018 prezydenta Słupska, jest “zakończenie wojny polsko-polskiej” i wprowadzenie dialogu do życia politycznego i publicznego. Prezentując program, zakładający zmiany, jakich nie deklarowała dotychczas żadna formacja polityczna, powoływał się na swoje doświadczenia w samorządzie. – Da się oddłużyć miasto, da się rozmawiać z ludźmi nie tylko podczas wyborów, da się upublicznić zarobki urzędników, da się zrezygnować z limuzyn, da wprowadzić in vitro, da się oddzielić samorząd od Kościoła. Zrobiliśmy to – mówił o swoich doświadczeniach ze Słupska.

Biedroń zapowiedział w swoim programie wprowadzenie faktycznej rozdzielności państwa od Kościoła, wyprowadzenie religii ze szkół, likwidację funduszu kościelnego i opodatkowanie tacy. Zapowiedział postawienie przed Trybunałem Stanu osób łamiących Konstytucję. Chce również likwidacji do 2035 roku przemysłu węglowego w Polsce. Pojawiły się liczne deklaracje o charakterze socjalnym – wyższe emerytury i płace minimalne, wyższe zasiłki dla niepełnosprawnych, wyższe płace dla nauczycieli, 500 plus dla wszystkich dzieci. Deklaruje uproszczenie procedur administracyjnych,  rezygnację z pieczątek, proste podatki dla przedsiębiorców. W programie znalazły się także punkty dotyczące małżeństw jednopłciowych, prawa do aborcji, in vitro, równości płac kobiet i mężczyzn, ochrony przed przemocą w rodzinie. Najmniej miejsca poświecił kwestiom ekonomicznym. Nie podał, jakie będą źródła finansowania licznych programów socjalnych. Lider nowej partii “Wiosna” przedstawił grupę ekspertów, którzy opracowali program na podstawie tzw. burzy mózgów, akcji, przeprowadzanej w całej Polsce.

W konwencji uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Świdnicy i Strzegomia m.in. prezydent Beata Moskla-Słaniewska i zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

 • Jan Novak

  Ciekawe co BMS odpowiedziałaby o limuzynach prezydenckich, o których wspominał Biedroń…hahaha…hipokryci

  • henryk

   Sama łamie prawo i Konstytucję,zadłużyła miasto a pojechali poprzeć Biedronia,który chce karania łamiących prawo.Ciekawe,czy służbowym samochodem?

 • Igor

  Obiecanki cacanki a głupiemu radość. Ruch Palikota bis

 • Nie usuwajcie konta!

  Czy nasza pani prezydent podpisuje się pod postulatami: “da się oddłużyć miasto” i “da się zrezygnować z limuzyn”?

 • henryk

  Czyżby SLD już odstawione i zmiana sztandaru?

 • AnkaH

  lipa

 • Wynalazca Diodak

  “Szwajcaria to etap przejściowy, mnie interesuje Ameryka !!” tak mówi do Kramera cwaniak Sztyc, dla Prezydentki SLD i prezydentura miasta tez juz zaczyna parzyć, tylko jak tu wytłumaczyć ewentualny start do PE w swoich gazetkach? Da się zrobić !!!

 • medyk

  Populizm poganiany populizmem. Żal ludzi którzy się zaangażują i zostaną wykorzystani przez kilku cwaniaczków.

 • Piotrek 58-100

  Wytarte slogany. Facet w Słupsku nie startował kolejny raz bo wywieźli by go na taczkach. Ciekawy wzorzec ma BMS i Szymuś.

 • Krzysztof Czarnecki

  Wszystko pasuje: 4 lata w Słupsku to kupa niezrealizowanych obietnic wyborczych i rosnące zadłużenie miasta.

 • Perun

  Nikt wam tyle nie da, co ja wam obiecam, prawda, panie Biedroń? Myślę, że możemy to włożyć na półkę z książkami obok “Opowieści drzewa sandałowego”.

 • Swidniczanin

  No to już może sam siebie postawić przed Trybunałem Stanu.

  “Art. 18.
  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.”
  “Art. 38.
  Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.”
  “Art. 54
  4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
  6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.”

  “Nie podał, jakie będą źródła finansowania licznych programów socjalnych.”. Tak samo nie dowiedziałem się, co w zamian albo jak chce coś zastąpić czymś i gdzie to ulokuje.

 • YES

  wiosna radosna ale:

  “Wszystko już było – rzekł Ben Akiba
  A gdy nie było – śniło się chyba
  Trzeźwi, urżnięci i rak i ryba
  A świat się wkółko kręci, świat się wkółko kręci”

 • miss68

  prą do żłoba ci co nie znaleźli miejsca w dotychczasowych klubach i partiach świdnickiego grajdoła politycznego .Ale nie ma złudzeń próg poparcia na 01/%