Strona główna Kultura Są środki na świętowanie urodzin księżniczki Anny świdnickiej

Są środki na świętowanie urodzin księżniczki Anny świdnickiej

2

Mija 680 lat od urodzin Anny, córki świdnickiego księcia Henryka, która była żoną króla i matką cesarza. Na świętowanie rocznicy miasto pozyskało 17 tysięcy euro w ramach projektu „Razem poprzez wieki”.

Ojcem Anny był książę Henryk ze świdnicko-ziębickiej linii Piastów, książę Bolko II to jej stryj. Księżniczka szybko została sierotą, a o jej wychowanie i edukację zatroszczyła się królowa-matka węgierska Elżbieta Łokietkówna. W 1353 roku Anna została żoną króla Czech Karola IV Luksemburczyka. Jako zaledwie 22 latka urodziła drugie dziecko, upragnionego syna. Wacław został królem Czech i Niemiec. Anna zmarła podczas trzeciego porodu w 1362 roku. Była księżną światłą i wykształconą, korespondowała m.in. z Franciszkiem Petrarką.

W ramach tego projektu – w czerwcu 2019 odbędzie się m.in. I Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej oraz konferencja popularno-naukowa, a także szereg innych drobniejszych działań, w które będziemy włączać mieszkańców Świdnicy oraz Czeskiej Skalicy – naszego partnera projektowego – zapowiada Sylwia Osojca, kierownik referatu turystycznego w świdnickim magistracie.

/red./

Poprzedni artykułGdzie chcieliby ustawić replikę samolotu Czerwonego Barona?
Następny artykułInnowacyjne technologie przyszłości – światłowody w każdym domu