Strona główna 0_Slider PIT wypełniony przez skarbówkę już dostępny. Warto pamiętać o ulgach i 1%

PIT wypełniony przez skarbówkę już dostępny. Warto pamiętać o ulgach i 1%

4

Koniec ze żmudnym wypełnianiem rubryk i nerwowym wyczekiwaniem na weryfikację danych przez urzędników. 15 lutego uruchomiona została internetowa usługa „Twój e-PIT”, za pośrednictwem której można się zapoznać z wypełnionymi przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniami rocznymi PIT-37 i PIT-38. Przygotowane deklaracje można zaakceptować, poprawić lub odrzucić i samodzielnie wypełnić zeznanie. Można też nic nie robić, a wtedy zeznanie przygotowane przez skarbówkę zostanie automatycznie zaakceptowane. 

Twój e-PIT to usługa wspierająca podatnika w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez wykorzystanie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i bez konieczności ich ponownego podawania przez podatnika. Podniesie to jakość świadczonych usług i obsługi klienta. Podatnik oszczędzi czas i łatwiej rozliczy ulgi, ponieważ nie musi już dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów, które potwierdzają prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi – tłumaczą urzędnicy Ministerstwa Finansów. Dodatkowo, podatnicy którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia podatku mają szybciej otrzymać zwrot nadpłaty podatku – w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy.

KAS przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Pracownicy urzędów skarbowych i konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pomogą podatnikom poznać nową usługę i wyjaśnią, jak z niej korzystać. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania i pokazać, jak w praktyce działa Twój e-PIT – zapewnia Paweł Cybulski z Krajowej Administracji Skarbowej. W infolinii KIS (z tel. stacjonarnego 0 801 055 055, z tel. komórkowego (22) 330 03 30) działa nowa opcja – po wybraniu 6 następuje połączenie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące Twojego e-PIT-a.

Z przygotowanym przez skarbówkę e-PITem można się zapoznać na stronie podatki.gov.pl, logując się do serwisu przy użyciu profilu zaufanego lub podając PESEL, kwotę przychodu wskazaną w PIT za rok 2017 oraz jedną z kwot przychodu za 2018 rok. Przygotowane rozliczenie można następnie zweryfikować i zaakceptować bez zmian, poprawić, uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia). Rozliczenie można też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. – Jeżeli nic nie zrobisz z zeznaniem PIT, które dla ciebie przygotowaliśmy i nie rozliczysz się samodzielnie z urzędem skarbowym, to 30 kwietnia 2019 roku twój e-PIT uznamy za zaakceptowany – dodają pracownicy resortu finansów. Usługa obejmuje podatników rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem, a ponadto osób samotnie wychowujących dzieci.

Tak jak dotąd można przekazywać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. W ramach usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany został numer KRS organizacji wskazanej w ubiegłym roku, ale można ją zmienić na inną. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Te dane także można edytować. Twój e-PIT wyliczy też kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych.

W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

Jak będzie można przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się poprzez użycie profilu zaufanego lub podanie swoich danych:
  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 rok.
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zatwierdź tę zmianę.
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
  • zatwierdź tę zmianę.
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

***

Jakiej organizacji pożytku ze Świdnicy i okolic warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/mn/

Poprzedni artykułZderzenie na skrzyżowaniu
Następny artykułBankowy furgon skasował słupek