Strona główna 0_Slider Odwołany z powodu nieprawidłowości?

Odwołany z powodu nieprawidłowości?

0

Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej podaje powód odwołania komendanta powiatowego PSP w Świdnicy. To kolejna zmiana na tym stanowisku w ciągu zaledwie roku.

Jak już informowaliśmy, st. kapitan Maciej Nowak został zaprzysiężony w sierpniu 2018 roku, a ze strażą pożarną był związany od 1999 roku. Przed powołaniem na stanowisko komendanta pełnił funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach. Przez kilka lat był naczelnikiem wydziału kwatermistrzowsko – technicznego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W tym czasie realizował wiele projektów dotyczących rozbudowy i remontów budynków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy oraz zakupów pojazdów i sprzętu na potrzeby komendy. Zdobył również duże doświadczenie jako dowódca trudnych akcji gaśniczych.

Zaskoczeniem była decyzja komendanta wojewódzkiego o odwołaniu Macieja Nowaka. – Odwołanie st. kpt. Macieja Nowaka ze stanowiska komendanta powiatowego PSP w Świdnicy nastąpiło w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi wydatkowania środków budżetowych oraz naruszeniem ustawy o finansach publicznych. Chodzi o wydatki bieżące dotyczące remontu obiektu jednostki ratowniczo – gaśniczej (garaży). Komendant Wojewódzki PSP powiadomił starostę świdnickiego, który przychylił się do decyzji odwołania ze stanowiska st. kpt. Macieja Nowaka – informuje st. kpt. Maciej Mucha, rzecznik prasowy KW PSP we Wrocławiu. 21 lutego komendant wojewódzki złożył zawiadomienie do prokuratury.

Były komendant nie został usunięty ze służby. W tej chwili przebywa na urlopie, a po powrocie będzie do dyspozycji komendanta wojewódzkiego.

Od 1949 roku aż do końca stycznia 2018 roku zawodową strażą pożarną w granicach obecnego powiatu świdnickiego dowodziło zaledwie 4 komendantów. Ostatni z długoletnich komendantów – Tomasz Szuszwalak przeszedł na emeryturę w wieku 50 lat na początku tego roku. Od tego czasu, w ciągu zaledwie kilku miesięcy trzykrotnie dochodziło do zmian na stanowisku komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Dwóch strażaków pełniło funkcje tymczasowo, jeden został powołany na stałe  z naruszeniem procedur. Oficjalnie PSP podaje, że mł. bryg. Wiesław Wojciechowski złożył rezygnację z bycia komendantem, w związku z brakiem akceptacji przez starostę świdnickiego.

Obecnie jednostka ma kolejnego p.o. komendanta. Tę funkcje tymczasowo objął mł. brygadier Dariusz Budkiewicz. W tej chwili konkretnej kandydatury na stałego szefa powiatowej straży pożarnej w Świdnicy nie ma.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPodatki pod lupą. Nowy cykl na portalu Swidnica24.pl
Następny artykułW meczu na szczycie lepsza Żagiew