Strona główna 0_Slider Magia kamieni szlachetnych i minerałów w Galerii Świdnickiej

Magia kamieni szlachetnych i minerałów w Galerii Świdnickiej [FOTO]

0

Urzekające swym kształtem, barwą i strukturą skarby ziemi z różnych zakątków świata można podziwiać w Galerii Świdnickiej. Dziś bowiem rozpoczęła się VI edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii z Kamieni Szlachetnych. Na stoikach wystawców nie brakuje także unikalnych naszyjników, zawieszek, korali, bransoletek i innych wyrobów, które mogą stać się doskonałym prezentem na zbliżające walentynki.

Na kiermaszu można zakupić wyjątkowe zawieszki, korale, bransoletki, broszki czy inne wyroby. – Nasze naszyjniki tworzone są na bazie kamieni naturalnych, które oprawiamy np. w miedź. Wyróżniają je ciekawe i oryginalne kształty czy kolory. Dzięki temu każda z tych ozdób jest niepowtarzalna i ma swoją duszę – stwierdza Małgorzata z Wrocławia. W biżuterii prezentowanej przez wrocławiankę można znaleźć takie „perełki” jak chociażby metalizowany złotem czy srebrem naturalny liść czy przykuwające oko zawieszki z połyskującego labradora, efektownego celestynu czy pirytu. – Mamy także biżuterię dla mężczyzn, którzy często czują się pominięci w tej materii. Przygotowaliśmy więc dla nich kilka interesujących propozycji jak np. ceramiki plecione na skórze – dodaje.

Na stoiskach odnajdziemy minerały z całego Dolnego Śląska jak – ametysty, kalcyty, kwarce, jaspisy, ale też ciekawe agaty z Krainy Wygasłych Wulkanów. – Wśród minerałów występujących tylko w Polsce bardzo ciekawy jest krzemień pasiaty. Nazywany jest kamieniem optymizmu. W dawnych czasach robiono z niego siekierki i toporki. Jako amulet symbolizował bezpieczeństwo. Biżuterię zaczęto z niego produkować dopiero w roku 1974 r. Wtedy bowiem okazało się, że jako minerał ma odpowiednią twardość, czyli dobrze się w nim rzeźbi, a dodatkowo jest lekki i bardzo efektownym. Kamień doceniła nawet Madonna. Tak bardzo się spodobał piosenkarce, że zamówiła z niego biżuterię – mówi Monika ze Świdnicy. Ale to nie jedyny wyjątkowy minerał jaki możemy poznać na tegorocznym wydarzeniu. Wśród wspaniałych okazów skarbów ziemi są także – kolorowe czaroity z Rosji, geody ametystowe z Brazylii czy też piryty z Peru. Niespodziankę stanowią również wyroby z alabastru z Egiptu i drzewa hebanowego z Tanzanii.

Wystawcy i pasjonaci chętnie opowiadają o swoich okazach i dzielą się cenną wiedzą na temat występowania poszczególnych kamieni, ich charakterystyki czy znanych od wieków właściwości leczniczych. Dzięki nim można także dowiedzieć się wiele innych ciekawostek, jak chociażby, który z kamieni pasuje do naszego znaku zodiaku lub też przynosi szczęście czy bogactwo.

Giełda potrwa do soboty, 9 lutego. Stoika można odwiedzać w godzinach otwarcia świdnickiego centrum handlowego, a więc od 9.00 do 21.00.

/Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/