Strona główna 0_Slider Grypa w natarciu. Trzy razy więcej zachorowań niż przed rokiem

Grypa w natarciu. Trzy razy więcej zachorowań niż przed rokiem

0

Rozpoczął się szczyt zachorowań na grypę. Według najnowszych danych, tylko w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano w Polsce ponad 236 tysięcy przypadków, z czego ponad 11 tysięcy na Dolnym Śląsku. Jak wygląda aktualna sytuacja w powiecie świdnickim?

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Sytuację na bieżąco monitoruje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Według danych zabranych w okresie od 1 stycznia do 7 lutego w województwie dolnośląskim zarejestrowano 46 831 zachorowań i podejrzenia zachorowań na grypę, przy czym najwięcej przypadków – blisko 14,5 tys. – odnotowano w ostatnim tygodniu stycznia. Od początku roku na Dolnym Śląsku z powodu grypy lub jej podejrzenia do szpitali trafiło 267 osób. Dwóch chorych zmarło. W całej Polsce podczas trwającego sezonu epidemiologicznego (od 1 września 2018 roku do 7 lutego 2019 roku) zanotowano 23 zgony.

Na terenie powiatu świdnickiego także odnotowano nasilenie występowania zachorowań. W styczniu 2019 roku było to 4290 przypadków, z czego 1009 w grupie wiekowej 0-4, 968 w grupie wiekowej 5-14, 1696 w przedziale 15-64 lata, 617 w grupie powyżej 65 roku życia. Sporo zachorowań zarejestrowano także we wcześniejszych miesiącach: 2107 w październiku, 2241 w listopadzie, 3029 w grudniu 2018 roku.

Dla porównania, podczas poprzedniego sezonu grypowego, od października 2017 do stycznia 2018, odnotowano w sumie 4411 przypadków i podejrzeń grypy, przy czym w samym styczniu ubiegłego roku było zachorowało 1403 osób.

Krajowe służby epidemiologiczne przypominają, że najczęstszymi objawami grypy są:

 • wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy, uczucie rozbicia i osłabienia,
 • objawy ze strony układu oddechowego: trudności z oddychaniem, suchy kaszel, ból gardła i katar,
 • u małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny – może obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu wskazuje z kolei, że chcąc uchronić się przed zachorowaniem na grypę należy przestrzegać następujących zasad:

 • zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie, a także w trakcie trwania sezonu grypowego,
 • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
 • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
 • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
 • jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
 • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
 • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
 • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
 • przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNagrodzeni za odnawianie domów i kamienic
Następny artykułPodziel się książką