Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Gminna wyprawka dla noworodka, 1000 złotych na każdego bliźniaka

Gminna wyprawka dla noworodka, 1000 złotych na każdego bliźniaka

0

Od 2016 roku wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wita nowo narodzone i zameldowane w gminie Świdnica dzieci pakietem powitalnym. – Mamy tę świadomość, że skarbem każdej rodziny są ich dzieci. Na przestrzeni dwóch lat „gminne wyprawki” trafiły do ponad 340 rodzin. Od tego roku nasz pakiet powitalny wzbogaciliśmy o segregator pediatryczny, dedykowany rodzicom dziecka – podkreśla Mazurek.

Na przestrzeni ostatnich 4 lat liczba mieszkańców gminy zwiększyła się o 143 osoby, 8 lat o 754 osoby, a 12 lat o 1254 osoby. To tak jakby na mapie gminy pojawiło się kolejne, duże sołectwo porównywalne do Witoszowa Dolnego, Mokrzeszowa czy Słotwiny. – Przyrost mieszkańców to z pewnością zasługa procedury planistycznej przy opracowaniu planów zagospodarowania przestrzennego. W latach 2004/2005 byliśmy już gotowi z planami dla siedmiu obrębów. Rozpoczęła się sprzedaż działek. Był to bum inwestycyjny, domy powstawały jak grzyby po deszczu, co w efekcie przyniosło wzrost liczby mieszkańców. W kolejnych latach pojawiały się następne plany dla naszych miejscowości, a w ślad za tym i nowi mieszkańcy, z czego bardzo się cieszymy – mówi wójt gminy.

Co znajduje się w pakiecie powitalnym? Przede wszystkim list gratulacyjny skierowany do nowo narodzonych mieszkańców gminy i ich rodziców. Jest w nim metryczka dotyczącą malucha. Ciekawostką listu są także historyczne wydarzenia na świecie i w Polsce. W liście znajdują się także notowania obejmujące kursy walut, złota i ropy, które miały miejsce w dniu narodzin. – Mamy nadzieję, że ten właśnie list będzie miłą pamiątką i skarbnicą wiedzy dla dziecka, z chwilą osiągnięcia pełnoletniości. Pakiet powitalny zawiera również pieluchy, kocyk i środki do pielęgnacji noworodka. Nowością od tego roku jest segregator pediatryczny z cennymi poradami dla rodziców dziecka i miejscem na dokumentację medyczną. Można w nim znaleźć przydatne informacje dotyczące badań profilaktycznych u dzieci, jak przygotować się do badań laboratoryjnych, pobytów w szpitalu, jakie dokumenty zabrać na wizytę u lekarze i wiele innych cennych informacji. Są też zakładki na wyniki z badań, które z pewnością uporządkują gromadzoną dokumentację medyczną dziecka – wyjaśnia Teresa Mazurek.

Wyprawka kierowana jest do osób zameldowanych w gminie Świdnica. Jest to podyktowane faktem, że w momencie rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, to rodzice podejmują decyzję, w której gminie chcą zameldować swoje dziecko. Średni koszt wyprawki to kwota 150 zł brutto.

Na tym nie koniec. Oprócz powitalnego pakietu, każdego bliźniaka urodzonego w 2019 roku i zameldowanego w gminie Świdnica samorząd planuje witać kwotą 1000 złotych.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułDo Parku Centralnego tylko w kaloszach? [FOTO/VIDEO]
Następny artykułNie ma chętnych do uprzątnięcia gałęzi