Strona główna Temat dnia Jaki będzie dalszy los budynków po opuszczanych szkołach?

Jaki będzie dalszy los budynków po opuszczanych szkołach?

13

Świdniccy urzędnicy mają pomysł na zagospodarowane dwóch budynków szkolnych, w których od 1 września 2019 roku nie będą już prowadzone zajęcia dydaktyczne. Mowa o gmachu dawnego Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego oraz obiekcie Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej.

Budynek dawnego Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego

W piątek radni zdecydowali o przyjęciu uchwał intencyjnych dotyczących przekształcenia dwóch miejskich placówek oświatowych. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 105 ów przekształcenie dotyczy zmiany siedziby placówki, która od nowego szkolnego miałaby przenieść się z ulicy Folwarcznej do budynku przy ulicy Saperów. Z kolei w przypadku Szkoły Podstawowej nr 4 zaplanowano wygaszenie zajęć w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego, a w konsekwencji jego zamknięcie od 1 września.

Według prezydent Świdnicy opuszczane obiekty nie będą jednak stać niewykorzystane. Jak tłumaczyła podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej, przejęciem budynku przy ulicy Folwarcznej zainteresowana jest świdnicka Prokuratura Okręgowa, która sąsiaduje z placówką. W zamian prokuratura przekazałaby miastu inną nieruchomość. Sala gimnastyczna SP105  mogłaby zostać przejęta przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, a następnie byłaby udostępniana szkołom oraz świdnickim klubom sportowym.

Z kolei w przypadku gmachu dawnego Gimnazjum nr 1 w dalszym ciągu będzie tam funkcjonować pracownia Młodzieżowego Domu Kultury. W planach jest też udostępnienie budynku Społecznej Akademii Nauk. Szkoła wyższa działająca obecnie przy ulicy Franciszkańskiej będzie musiała zmienić siedzibę w związku z zamiarem przeniesienia na Franciszkańską Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do obiektu przy Kozara-Słobódzkiego miałby się przenieść także Warsztat Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa, prowadzony przez świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Bardzo prawdopodobna jest też przeprowadzka filii miejskiej biblioteki oraz klubu seniora z budynku Szkoły Podstawowej nr 2 do budynku dawnego Gimnazjum nr 1. Docelowo biblioteka oraz klub seniora mają się ulokować w nowym budynku TBS, który powstanie w miejscu wyburzonego domu handlowego DOMOS.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułBardzo wysoki stan jeziora Bystrzyckiego! Trwa zrzut wody
Następny artykułKręgielnia po remoncie otwarta