Strona główna 0_Slider Żałoba narodowa. Flagi z kirem, kondolencje, spotkania

Żałoba narodowa. Flagi z kirem, kondolencje, spotkania

0

O godzinie 17.00 rozpocznie się żałoba narodowa, ogłoszona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, zamordowanego 13 stycznia przez nożownika. Samorządowcy i mieszkańcy miast w całej Polsce, także w powiecie świdnickim oddają hołd zmarłemu.

Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Przez ostatnią dobę trumna była wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, a z prezydentem żegnały się tysiące ludzi. Warty honorowe zaciągnęli harcerze, strażnicy miejscy i strażacy. Dzisiaj o 17.00 przez Gdańsk wyruszył kondukt do Bazyliki Mariackiej, w której trumna będzie wystawiona do północy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 19 stycznia o 12.00. Prochy prezydenta spoczną w kaplicy świętego Marcina w Bazylice Mariackiej. Żałoba narodowa potrwa do godziny 19.00 w sobotę.

Z całej Polski płyną do Gdańska kondolencje, dołączają się do nich także samorządowcy z powiatu świdnickiego. Na stronach urzędów miejskich i gminnych Żarowa, Strzegomia i Dobromierza pojawiły się wpisy kondolencyjne.

15 stycznia w świdnickiej katedrze biskup Ignacy Dec odprawił mszę św. w intencji Pawła Adamowicza. W Strzegomiu flaga na Urzędzie Miejskim została opuszczona do połowy, w urzędzie wyłożono księgę kondolencyjną. W Świdnicy dzisiaj na ulicach miasta zostały zawieszone flagi państwowe z kirem. Od poniedziałku przy kolumnie św. Trójcy na Rynku pod portretem prezydenta Gdańska nie gasną znicze.

 

Podobnie jak w całej Polsce, także w powiecie świdnickim organizowane były spontaniczne spotkania, podczas których wyrażano nie tylko ból po tragicznej śmierci prezydenta, ale także smutek i żal z powodu coraz większych antagonizmów miedzy Polakami i coraz dotkliwszemu hejtowi.

Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od 27 lat jednoczy miliony Polaków w największej na świecie akcji charytatywnej na rzecz wyposażenia polskich szpitali w ratujący życie sprzęt medyczny. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem i masowymi prośbami do Jerzego Owsiaka, by nie rezygnował z funkcji szefa Orkiestry. Światełka dla Pawła Adamowicza zapalą i wsparcie Jurkowi Owsiakowi okażą w najbliższą niedzielę mieszkańcy Świdnicy i Świebodzic.

Świdnica – spotkanie na Rynku

O 20.00 w najbliższą niedzielę rozpocznie się spotkanie na świdnickim Rynku przed wejściem do teatru. Akcja ma być wsparciem dla Jerzego Owsiaka. – Pokażmy nasze wsparcie człowiekowi, który przez ostatnie 27 lat wspierał wszystkich Polaków, bez względu na wyznawaną przez nich religię, czy poglądy polityczne. Bądźmy tego dnia razem, wszyscy, stwórzmy żywy łańcuch życzliwości i wsparcia dla Jurka! Bo każda Orkiestra potrzebuje swojego dyrygenta! – apelują organizatorzy niedzielnego wydarzenia. – Serdecznie zapraszam do tego gestu solidarności z Jurkiem Owsiakiem wszystkich tych, którym bliska jest idea czynienia dobra. Weźcie ze sobą zimne ognie – dodaje Violetta Sobczak, zaangażowana w działania WOŚP od pierwszego finału.

Świebodzice – spotkanie przed halą OSiR-u

– Wszyscy bardzo przeżywamy wydarzenia z ostatnich dni. 20 stycznia 2019 o godzinie 20.00 spotkamy się w tym samym miejscu, gdzie w niedzielę oglądaliśmy orkiestrowe Światełko do Nieba. Uczcijmy chwilą ciszy prezydenta Pawła Adamowicza. Chcemy w ten sposób również wyrazić swoją solidarność i poparcie dla Jurka Owsiaka. Napełnijmy na nowo serca DOBREM. Zapraszamy wszystkich – zbierzcie ze sobą latarkę, mały znicz etc. – zachęca świebodzicki sztab WOŚP.

/opr. asz/