Strona główna 0_Slider Urząd skarbowy rozliczy PIT za ciebie. Jak przekazać 1%?

Urząd skarbowy rozliczy PIT za ciebie. Jak przekazać 1%?

1

Koniec ze żmudnym wypełnianiem rubryk i nerwowym wyczekiwaniem na weryfikację danych przez urzędników. Krajowa Administracja Skarbowa wypełni za podatników zeznania PIT-37 lub PIT-38, a następnie udostępni je w wersji elektronicznej do akceptacji za pośrednictwem nowego serwisu „Twój e-PIT”.

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które 15 lutego udostępnimy w serwisie podatki.gov.pl. PIT wypełni i udostępni urząd skarbowy (nie musisz składać żadnego wniosku w tej sprawie). Znajdziesz w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer Twojego rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP). Dane te możesz uaktualnić – tłumaczą urzędnicy z Ministerstwa Finansów.

Tak przygotowany e-PIT można będzie zweryfikować i zaakceptować bez zmian, poprawić, uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia). Rozliczenie można też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. – Jeżeli nic nie zrobisz z zeznaniem PIT, które dla ciebie przygotowaliśmy i nie rozliczysz się samodzielnie z urzędem skarbowym, to 30 kwietnia 2019 roku twój e-PIT uznamy za zaakceptowany – dodają pracownicy resortu. Usługa będzie dotyczyć podatników rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem, a ponadto osób samotnie wychowujących dzieci

Tak jak dotąd można będzie przekazywać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. W ramach usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji wskazanej w ubiegłym roku, ale będzie można ją zmienić na inną. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Można będzie edytować te dane. Twój e-PIT wyliczy też kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych.

W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

Jak będzie można przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się poprzez użycie profilu zaufanego lub podanie swoich danych:
  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 rok.
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zatwierdź tę zmianę.
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
  • zatwierdź tę zmianę.
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

Jakiej organizacji pożytku ze Świdnicy i okolic warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

Poniżej przedstawiamy wykaz organizacji pożytku publicznego w powiecie świdnickim uprawnionych w roku 2017 do otrzymania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych:

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułObszerna fotogaleria z treningu medialnego przed galą FEN 23 [FOTO, VIDEO]
Następny artykułPotrącenie na ul. Ofiar Oświęcimskich