Strona główna 0_Slider Starostwo deklaruje: dla wszystkich uczniów wystarczy miejsc w szkołach ponadpodstawowych

Starostwo deklaruje: dla wszystkich uczniów wystarczy miejsc w szkołach ponadpodstawowych

0

Od 1 września 2019 roku skutki zmian w systemie oświaty związanych m.in. z likwidacją gimnazjów dotrą do szkół średnich. – Zarówno absolwenci gimnazjów jak i absolwenci szkół podstawowych, położonych na terenie powiatu, znajdą dla siebie miejsce w szkołach średnich prowadzonych przez powiat świdnicki – zapewnia Grzegorz Stawarz ze starostwa powiatowego. W następnym roku szkolnym powiatowe placówki będą gotowe na przyjęcie 2820 pierwszoklasistów: 1322 absolwentów gimnazjów i 1498 absolwentów podstawówek.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, wszystkie placówki ponadgimnazjalne zostaną przekształcone w szkoły ponadpodstawowe. – Absolwenci gimnazjów przyjmowani będą wyłącznie do klas pierwszych trzyletnich liceów ogólnokształcących i czteroletnich techników, a absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych do liceów czteroletnich i techników pięcioletnich – tłumaczy Grzegorz Stawarz, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w świnickim starostwie.

Jak dodaje, mimo że obie te grupy spotkają się 1 września 2019 roku jako uczniowie pierwszej klasy w wybranej przez siebie szkole ponadpodstawowej, to jednak nie będą oni mogli uczyć się w tych samych oddziałach. Stąd postępowania rekrutacyjne dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych będzie prowadzone odrębnie, a oferta szkół średnich musi uwzględniać ten aspekt.

Zarówno absolwenci gimnazjów jak i absolwenci szkół podstawowych, położonych na terenie powiatu, znajdą dla siebie miejsce w szkołach średnich prowadzonych przez Powiat Świdnicki. Dyrektorzy szkół razem ze swoimi radami pedagogicznymi przygotowali, a Zarząd Powiatu w Świdnicy zaakceptował, ofertę edukacyjną. Zostanie uczniem pierwszej klasy wybranego liceum, technikum czy branżowej szkoły nie powinno być w powiecie świdnickim dla żadnego gimnazjalisty ani dla żadnego ósmoklasisty problemem – deklaruje Stawarz. Zaznacza przy tym, że o przyjęciu do wybranej szkoły – jak zawsze – decydować będą tylko i wyłącznie punkty rekrutacyjne, bez względu na to, czy ktoś jest absolwentem ośmioletniej szkoły podstawowej, czy też ukończy trzecią klasę gimnazjum.

/Starostwo powiatowe w Świdnicy, opr. mn/