Strona główna 0_Slider Smog znowu daje o sobie znać. Normy przekroczone nawet sześciokrotnie

Smog znowu daje o sobie znać. Normy przekroczone nawet sześciokrotnie

9

Mroźna i niemal bezwietrzna noc przyniosła kolejny skok wskazań odnotowanych przez świdnickie czujniki mierzące stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. W nocy z poniedziałku na wtorek smogowe normy zostały przekroczone o 400-600%.

W poniedziałkowy wieczór, o godzinie 21.00 stacja pomiarowa działająca przy świdnickim Rynku zarejestrowała stężenie pyłów PM10 na poziomie 206µg/m³ (412% normy), natomiast PM2.5 – 131µg/m³ (524% normy). Jeszcze gorsza sytuacja panowała w zachodniej części miasta – około godziny 23.00 czujnik przy ulicy Armii Krajowej zanotował stężenie pyłów PM10 na poziomie 241µg/m³ (482% normy), a PM2.5 – 155µg/m³ (620% normy). Nad ranem poziomy zanieczyszczeń wciąż przekraczały normy 2- lub 3-krotnie.

Strażnicy miejscy przypominają, że spalanie odpadów w niskich temperaturach powoduje zanieczyszczanie powietrza, wpływa niekorzystnie na organizm, jest niebezpieczne dla zdrowia, a także jest karalne. – Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym także w sposób termiczny) z wyłączeniem odpowiednich instalacji i urządzeń. W myśl art. 191 w/w ustawy osoba, która spala odpady może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych. Sąd natomiast może nałożyć grzywnę do 5 tys. złotych – wyjaśniają. W ubiegłym roku strażnicy przeprowadzili 110 postępowań związanych z zadymianiem powietrza oraz sposobem termicznego przekształcania odpadów. Podczas 21 interwencji ujawniono naruszenie przepisów, a w 3 przypadkach nałożono mandat.

Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a także pomiary aktualnego ciśnienia i temperatury, można śledzić na stronie internetowej Airly, na stronie Air-Fox (wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie) oraz w aplikacjach na smartfony.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Jacek Nowakowski

  A ktoś pisał że Świdnica jest liderem w walce ze smogiem, a tu SMOGGGG

 • Polak

  To nie przez spalanie wszystkiego co się da to przez diesle ha ha

  • Jacek Nowakowski

   700 pieców mniej kopci, a co z resztą??? Przecież to kropla w morzu…

 • Franek

  Kiedy w Świdnicy wreszcie pojawi się dron sprawdzający, kto truje nas wszystkich?
  W innych miastach można w ten sposób walczyć z trucicielami, a u nas nie?

 • Krzysztof Czarnecki

  Na podstawie wskazań dwóch punktów pomiarowych ustala sięNajkiej podstawie wyliczono “normę”?
  Skąd wiadomo, e szkodzi bardziej, ni kiedyś tzw. “dym z kominów”?

  Mam nieodparte wrazenie, ze to kolejna histeria, nie mająca podstaw naukowych.

  • SonicBoom

   Chłopie, wystarczy otworzyć okno, żeby stwierdzić, że z powietrzem jest ogromny problem, bo po prostu nie można oddychać.

   • Krzysztof Czarnecki

    Tobie się wydaje, ze mieszkam w lodówce? Wyobraź sobie, ze nie tylko oddycham “tym” powietrzem, ale nawet pozwoliłem sobie na przejazdzkę na rowerze bez maski pgaz. Przestań histeryzować i zajmij się czymś pożytecznym.

    • SonicBoom

     Mieszkanie trzeba wietrzyć, to tak gdybyś nie wiedział po co otwiera się okna. Sam przestań. Doszukujesz się afery, tam gdzie jej nie ma.

 • SonicBoom

  Za te 20 milionow, ktore poszlo na latarnie, granitowe schody i wycinke drzew w parku centralnym, mozna by w znaczacy sposob ograniczyc niska emisje w Swidnicy.