Katolicy dzisiaj obchodzą Dzień Objawienia Pańskiego, a wyznawcy prawosławia przygotowują się do Świat Bożego Narodzenia. Dzisiaj Wigilia i nabożeństwa w świdnickiej cerkwi.
Przesunięcie o 13 dni jest związane z używaniem przez Kościół Prawosławny kalendarza juliańskiego, który wedle duchownych tego wyznania jest starszy od gregoriańskiego, a więc określającego katolickie święta. W Świdnicy w parafii św. Mikołaja, której gospodarzem jest ks. dr Piotr Nikolski, w wigilię świąt odprawione zostaną dwa nabożeństwa. Pierwsza liturgia zgromadziła wiernych o 10.00, wieczorne nabożeństwo w cerkwi przy ul. Łukasińskiego rozpocznie się o 17.00. Po nim wierni zasiądą do wieczerzy wigilijne j i podzielą się prosforą, czyli chlebem liturgicznym. Boże Narodzenie jest jednym w największych świąt w Kościele Prawosławnym. – Mamy przedświęcie, czyli wstępu do święta i poświęcie, czyli jego wybrzmiewania. Najważniejsze są dwa dni – Boże Narodzenie i kolejny poświęcony Matce Bożej, ale także wigilijne nabożeństwo. Wybrzmiewa ono jeszcze przez tydzień i kolejna niedziela jest poświęcona św. Józefowi i członkom rodziny ziemskiej Chrystusa – tłumaczył proboszcz parafii św. Mikołaja w Świdnicy w rozmowie ze Swidnica24.pl w 2018 roku.
/opr. red./

![Zderzenie autobusu MPK z osobówką w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/autobus-zderzenie-fot.-Swidnica24-3-238x178.jpg)
![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/ul.-Dabrowskiego-238x178.jpg)
![Zderzenie autobusu MPK z osobówką w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/autobus-zderzenie-fot.-Swidnica24-3-100x75.jpg)
![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/ul.-Dabrowskiego-100x75.jpg)



![Koncert z piosenkami Barbry Streisand już za tydzień w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)