Strona główna 0_Slider Kontrolują escape roomy. Co z powiatem świdnickim?

Kontrolują escape roomy. Co z powiatem świdnickim?

9

Po tragicznym pożarze pokoju zagadek w Koszalinie, w którym zginęło pięć piętnastolatek, w całej Polsce straż pożarna i policja przeprowadzają kontrole, a premier zapowiada wprowadzenie nowych przepisów.

Zdjęcie archiwalne

Nastolatki zginęły w pożarze, który wybuchł w miniony piątek w escape roomie, urządzonym w wynajmowanych pokojach jednorodzinnego budynku w Koszalinie. Prowadzący pokój zagadek 26-letni mężczyzna został poważnie poparzony. Jak ustaliła straż pożarna, przyczyną pożaru była nieszczelna butla gazowa, wykorzystywana do piecyka grzewczego. Z pokoju nie było wyjścia ewakuacyjnego.

Od wczoraj sprawdzonych zostało 300 escape roomów w całej Polsce, w 129 strażacy wykryli nieprawidłowości. Szacuje się, że pokojów zagadek jest w Polsce ponad 1000. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie ustandaryzowanych przepisów, zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom zabaw w escape roomach. Obecnie pomieszczenia takie działają na zasadach ogólnych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W Świdnicy działał jeden escape room na przełomie 2017/2018 roku. Został urządzony w jednej z kamienic w Rynku, jednak działalność nie trwała długo. W sierpniu 2018 roku pojawiła się informacja o escape roomie o nazwie „The Brain Game” w Świebodzicach przy ulicy Strzegomskiej. Obecnie podany telefon nie odpowiada, a strona internetowa jest „w konserwacji”.

– W tej chwili nie mamy informacji o żadnym działającym w powiecie świdnickim escape roomie. Jeśli uda się ustalić, że taka działalność jest prowadzona, będziemy przeprowadzać kontrolę – zapowiada Jacek Kurczyński, oficer prasowy straży pożarnej w Świdnicy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułPrawosławni rozpoczynają Święta Bożego Narodzenia
Następny artykułCzy wpisałeś się już na listę uczestników?