Strona główna 112 Policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas 27. finału WOŚP

Policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas 27. finału WOŚP

1

13 stycznia dolnośląscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem XXVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu na ulicach województwa pojawi się większa liczba patroli. Spokój podczas finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Policjanci przedstawiają kilka porad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom Dolnego Śląska podczas WOŚP czuwać będą m.in. policjanci prewencji, ruchu drogowego i kryminalni. Funkcjonariusze prewencji, patrolując ulice i monitorując miejsca, gdzie będą odbywały się różnego rodzaju imprezy towarzyszące WOŚP, zwracać będą szczególną uwagę m.in. na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno – edukacyjne – mówi Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Policjanci służb operacyjnych, będą monitorować ciągi komunikacyjne i miejsca gromadzenia się uczestników WOŚP, by zapobiegać zdarzeniom o charakterze kryminalnym. Jeszcze przed finałem funkcjonariusze prowadzą także działania wyprzedzające, przekazując wolontariuszom WOŚP informacje na temat zasad bezpieczeństwa podczas zbiórki pieniędzy oraz informacje o mogących wystąpić zagrożeniach – dodaje.

Petrykowski przypomina także o tym, by pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Poniżej kilka wskazówek.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

 • Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza,
 • Identyfikator musi mieć logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
 • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu,
 • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
 • W przypadku podejrzenia, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, powinniśmy skontaktować się z Policją (numer telefonu alarmowego 997 lub 112) bądź też strażą miejską/gminną (numer telefonu alarmowego 986). Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy:

 • Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
  – centra handlowe, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony,
  – główne ciągi komunikacyjne,
  – miejsca dobrze oświetlone,
  – miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych,
  – miejsca objęte monitoringiem kamer, itp.
 • Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne,
 • Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
 • Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułSpędził kilka dni na boisku w Przyłęgowie. Śmigłowiec LPR odleciał do Wrocławia [VIDEO]
Następny artykułOstatnie zespoły kolędnicze wystąpiły dziś na scenie [FOTO]