Strona główna 0_Slider Bez szans na fabrykę słodyczy? Lotte Wedel rozważa wycofanie się ze Świdnicy

Bez szans na fabrykę słodyczy? Lotte Wedel rozważa wycofanie się ze Świdnicy

4

Znane jest najnowsze stanowisko firmy Lotte Wedel w sprawie planów budowy zakładu na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej. Zajmujący się produkcją słodyczy koncern zastanawia się nad sprzedażą działki w Świdnicy.

Czekoladowy dzik podarowany władzom Świdnicy przez koncern Lotte Wedel w 2011 roku

Przypomnijmy, Lotte Wedel w 2011 roku nabyło 22-hektarowy teren przy ulicy Kazimierza Wielkiego, na którym miały powstać dwie fabryki słodyczy, oraz otrzymało zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej. Dokument wręczano podczas uroczystości w Muzeum Dawnego Kupiectwa, a ówczesne władze miasta otrzymały w prezencie imponującego dzika z czekolady. Planowano, że pierwsza fabryka powstanie w 2013 roku.

Sprawy przybrały niekorzystny obrót w 2012 roku. Przyniósł on znaczne straty w udziałach Lotte na europejskim rynku. Wtedy też koncern zrezygnował z ubiegania się o unijną dotację na budowę zakładów. Pomimo wielokrotnie powtarzanych deklaracji, do utworzenia świdnickiej fabryki ostatecznie nie doszło, a w lipcu 2015 roku japońsko-koreański konglomerat stracił zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W grudniu 2018 roku pojawiła się nadzieja na powrót do pomysłu budowy zakładu na terenie Świdnicy. Właśnie wtedy Lotte Wedel zatwierdziło plan inwestycyjny na lata 2019-2021. Zamiast wcześniej planowanych 200 milionów, koncern zapowiedział przeznaczenie na inwestycje aż 300 mln złotych. Teraz jednak, zgodnie z najnowszym stanowiskiem firmy, bardziej prawdopodobne wydają się plany rezygnacji z budowy świdnickiego zakładu.

LOTTE Wedel rozważa sprzedaż działki w Świdnicy zakupionej w 2011 roku, będącej częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Możliwość rezygnacji z inwestycji na Dolnym Śląsku wynika ze strategii rozwoju firmy, która skupia się przede wszystkim na rozbudowie i modernizacji istniejącego zakładu na warszawskiej Pradze. Trwające obecnie inwestycje uwzględniają obszar produkcyjno-magazynowy i mają na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych fabryki przy ul. Zamoyskiego 28/30 w Warszawie. Zakończenie modernizacji zakładu planowane jest na 2021 rok. Do tego czasu firma badać będzie również inne potencjalne lokalizacje i kierunki rozwoju w najbliższych okolicach Warszawy – wyjaśnia Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierownik komunikacji korporacyjnej LOTTE Wedel Sp. z o.o.

Należące do Lotte Wedel tereny na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej znajdują się między zakładami Colgate-Palmolive i Electrolux (mat. WSSE Invest-Park)

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNiebezpiecznie na drogach powiatu. Od rana 10 kolizji
Następny artykułCzy to będzie walka roku 2019? [VIDEO]