Strona główna 0_Slider MPK walczyło o autobusowe połączenie z Walimiem. Bezskutecznie

MPK walczyło o autobusowe połączenie z Walimiem. Bezskutecznie

2

Wiadomo już, kto będzie realizował regularne kursy między Walimiem i Zagórzem Śląskim a Świdnicą. Gmina Walim rozstrzygnęła przetarg na operatora tego połączenia. Wśród chętnych znalazło się także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ze Świdnicy, jednak zaproponowana przez nie oferta okazała się ponad czterokrotnie wyższa od planów gminy.

Już w ubiegłym roku świdnickie MPK uruchomiło sezonową linię prowadzącą ze Świdnicy, przez Lubachów i Zagórze Śląskie, do Jedliny-Zdroju. Trasa przyciągnęła sporo pasażerów skuszonych możliwością łatwego dotarcia do atrakcji turystycznych znajdujących się w poszczególnych miejscowościach. Miejski przewoźnik próbował teraz powalczyć o uruchomienie stałego połączenia do Walimia, we współpracy z lokalnym samorządem.

Okazją ku temu było ogłoszenie przez gminę Walim przetargu na świadczenie usług transportu zbiorowego na trasie Walim – Jugowice – Zagórze Śląskie – Świdnica. Zgodnie z planami walimskich urzędników, realizowane na ich zlecenie kursy miałyby się odbywać pięć razy dziennie, od poniedziałku do piątku, w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2019 roku. Autobusy ze Świdnicy do Walimia miałyby ruszać z centrum przesiadkowego, zatrzymując się po drodze na pl. św. Małgorzaty, pl. Drzymały, przystanku Westerplatte/Bystrzycka, w Bystrzycy Dolnej, Burkatowie, Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Zagórzu Śląskim, Jugowicach, by zakończyć trasę na pętli przy ulicy Wyszyńskiego w Walimiu. W warunkach zamówienia zaznaczono, że opłata za bilet jednorazowy na całej trasie powinna być nie większa niż 5,00 zł brutto, zaś imienny bilet miesięczny nie powinien kosztować więcej niż 70,00 zł brutto. Wykonawca przewozów ma zapewnić co najmniej 1 autobus z co najmniej 17 miejscami siedzącymi.

Prowadzeniem całorocznego połączenia zainteresowanych było trzech przewoźników: Przedsiębiorstwo Transportowe TRAVELWORLD, dotychczas kursujący na tej trasie TRANS-WERSAL, a także świdnickie MPK. Pierwsza z firm zaoferowała swoje usługi za 65,6 tys. zł, druga – za blisko 142,6 tys. zł, natomiast MPK za niemal 230,7 tys. złotych. Na prowadzenie połączenia gmina Walim planowała przeznaczyć 55 tys. złotych. Oprócz ceny wzięto pod uwagę także rok produkcji autobusu skierowanego na linię oraz czas podstawienia pojazdu zastępczego. Ostatecznie zdecydowano się na wybranie usług przedsiębiorstwa TRAVELWORLD.

W ostatnich latach na tej linii działało już kilku przewoźników. Przedsiębiorstwo wybrane w tym przetargu będzie kolejnym realizującym przewozy. Jesteśmy gotowi do współpracy w przypadku gdyby gmina Walim zwróciła się do nas z prośbą o prowadzenie takiego połączenia lub ogłosiła kolejny przetarg w tej sprawie – deklaruje Witold Tomkiewicz, rzecznik MPK.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNiewybuch na złomowisku
Następny artykułCzyja zguba?