Strona główna 0_Slider Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. Gdzie zagra Orkiestra?

Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. Gdzie zagra Orkiestra?

0

Mnóstwo atrakcji, koncertów, wystaw i ciekawych licytacji będzie towarzyszyło tegorocznym finałom WOŚP w powiecie świdnickim. Orkiestra zagra barwnie i głośno w Świdnicy, Świebodzicach, Strzegomiu, Strzelcach, Żarowie, Jaworzynie Śląskiej i Roztoce. W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu świdnickiego do orkiestrowych puszek wrzucili 301 723,47 zł. Czy w tym roku uda się uzbierać jeszcze więcej?

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia 2019 roku. Jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. – Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków – wyjaśniają przedstawiciele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej.

Świdnica

Mnóstwo atrakcji i wydarzeń odbędzie się w Świdnicy. Tradycyjnie już warto odwiedzić Klub Bolko, w którym odbędzie się koncertowy Finał WOŚP. Wystąpią: TOXIDE [rock], comin [metal], Paranoja Hotel [blues], Damage Seed [rapcore], Bartek Jakóbiak [pop-rock]. – Koncerty odbędą się w niedzielę, 13 stycznia o godz. 15.00 i podobnie jak w zeszłym roku zakończą się o godzinie 20.00. W przerwach między występami na żywo, będziemy oglądać teledyski z Pol’and’Rock Festival (Przystanku Woodstock) – zaprasza Mariusz Kozłowski ze świdnickiego sztabu Orkiestry. Na ulicach Świdnicy zbiórkę będzie prowadzić 160 wolontariuszy.

Po raz 4. na Osiedlu Zawiszów (przy ul. Bolesława Krzywoustego) zorganizowana zostanie Moto Orkiestra. – Licytujemy koszulki z autografami gwiazd sportu samochodowego, plakaty i pamiątki z rajdowych tras,oraz wiele wiele innych gadżetów. Tradycyjnie wozimy chętnych. Każda złotówka trafia dla dzieci. Zapraszamy kierowców z naszych imprez. Zawsze to okazja pogadać o planach na 2019. Ruszcie swoje maszyny i przybywajcie – zachęcają organizatorzy. Start o godz. 11.00, a o 15.00 licytacje między innymi kuchenki firmy Electrolux i 20 minutowego lotu helikopterem!

27. Finał WOŚP po raz kolejny zostanie zorganizowany w Galerii Świdnickiej, jednak ze względu na zakaz handlu w części niedziel, większość atrakcji zaplanowano w sobotę. Już za tydzień 12 stycznia na odwiedzających centrum handlowe będzie czekać moc orkiestrowych atrakcji. Od godz. 11.00 Galeria Świdnicka zaprasza na wspólne rodzinne zabawy z kultowymi klockami LEGO w dwóch strefach – twórczego budowania dla dzieci starszych oraz Lego Duplo dla najmłodszych. W programie wydarzenia zaplanowano – tworzenie własnego klocka za pomocą długopisu 3D, turniej piłkarski robotów zbudowanych z klocków Lego czy też RoboLabirynt pokonywany przez zdalnie sterowanego robota stworzonego oczywiście z kultowych klocków. Wśród atrakcji znalazło się też monidło do wspólnych zdjęć z postaciami z klocków. Nie zabraknie też wspólnego budowania wielkiego orkiestrowego serca z klocków LEGO.

Na sobotę 12 stycznia zaplanowano także cieszące się każdego roku wielkim zainteresowaniem licytacje. Aukcje z orkiestrowymi gadżetami i przedmiotami podarowanymi przez lokalnych przedsiębiorców, firmy oraz osoby indywidualne będą odbywać się w kilku blokach przez cały dzień. Do tej pory zgłoszonymi do licytacji przedmiotami są m.in. nowoczesny piekarnik, słynne anioły z pracowni Magdaleny i Andrzeja Kucharskich, ale też bilety na spektakl, wejściówki na basen i lodowisko, voucher na usługę przyciemniania szyb, czy też pióro prezydent Świdnicy. Fantów cały czas przybywa, a przedmioty zgłaszane do licytacji można obserwować na wydarzeniach stworzonych na Facebooku zarówno Galerii Świdnickiej, jak i oficjalnego orkiestrowego sztabu organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury.

Do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zachęcać będą także uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. W auli I LO odbędą się występy młodzieży oraz zaproszonych gości. – Oprócz tego szykujemy dla Was popisowe wypieki naszych przyjaciół. Słodkościom towarzyszyć będzie oczywiście kawa parzona przez najlepszych szkolnych baristów! Będzie loteria fantowa, gdzie każdy los wygrywa! Dlatego przybywajcie, zabierajcie ze sobą bliskich, znajomych. My gwarantujemy fajną zabawę, ale do tego też potrzebni jesteście Wy! Zbierajcie też już drobne, dużo drobnych, bo na stanowiskach z kaloriami i loterią zamiast kas fiskalnych, będą stać nasi dzielni wolontariusze z puszkami WOŚP! – zachęcają uczniowie. Początek koncertu od godz. 11.00 Kawiarenka i loteria czynne będą już od 10.00 – wszystko od 2 zł wrzucane do certyfikowanej puszki WOŚP

Świebodzice

Na mapie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zabraknie także Świebodzic, gdzie Finał odbędzie się już po raz osiemnasty. Tradycyjnie w tym dniu sercem miasta stanie się hala OSiR oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, gdzie mieszkańcy będą mogli korzystać z wielu atrakcji, jednocześnie przekazując środki finansowe na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na ulicach pojawią się wolontariusze wraz z osobami towarzyszącymi, którzy będą zbierać pieniądze na ten szczytny cel. Będzie ich około trzystu.

W programie świebodzickiego Finału znalazły się: przejazdy samochodami terenowymi, bieg „Policz się z cukrzycą”, zbiórka krwi, gry, zabawy. Koncertową gwiazdą Finału będzie zespół NIEPOPRAWNI z Jawora, a na godzinę 20.00 zaplanowano Światełko do Nieba.

Żarów

Do największej publicznej zbiórki przyłączy się również Żarów. Oto program wydarzeń:

Bajkowe Przedszkole i Żłobek Miejski „Bajkowa Kraina” (godzina 10.00-12.30)

 • Jasełka w wykonaniu 5-latków-Króliczków.
 • Aukcja piernikowych serc
 • Pokonkursowa licytacja bożonarodzeniowych stroików
 • Kiermasz kartek okolicznościowych wykonanych przez nauczycielki przedszkola.
 • Świąteczna kawiarenka:
  – pączki (specjalność kuchni przedszkola)
  – ciasta (specjalność naszych mam)
 • Zabawy i gry zręcznościowe.
 • Konkursy plastyczne dla dzieci
 • Czytanie optymistycznych bajek przez rodziców

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów

 • 14.00-16.00 Planszomania – rywalizacja w grach planszowych dla każdego

Szkoła Podstawowa, im. Jana Brzechwy, ulica Piastowska

 • 14.00-16.00 Manufaktura Orkiestrowa – warsztaty plastyczne, gipsowe cuda, prezenty dla Babci i Dziadka
 • 15.00 Jasełka
 • 15.30 Koncert młodych talentów

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie

 • 9.30 Turniej Oldboyów – hala sportowa GCKiS
 • 16.00 Koncert Żarowskiej Orkiestry Dętej
 • 16.30 Występ Kids Dance
 • 16.40 Koncert Dziecięcej Orkiestry Nienadętej
 • 17.00 Senior Ryci
 • 17.30 Żarowianie
 • 18.00 Koncert zespołu ŚLAD
 • 18.30 Licytacja
 • 19.30 Światełko do nieba

Ponadto sprzedaż ciast przygotowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, gry i zabawy dla najmłodszych, malowanie twarzy, loteria fantowa, kawiarenka i wiele, wiele innych atrakcji.

Strzelce Świdnickie – gmina Marcinowice

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Marcinowice odbędzie się w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Strzelcach. Impreza potrwa od godz. 15 do 19. – Mistrzowską Zupę na 27. Finał WOŚP gminy Marcinowice w Strzelcach ugotuje Krzysztof Bigus, uczestnik znanego wszystkim programu kulinarnego. Krzysztof przygotuje marchwiową zupę krem z popcornem z kaszy gryczanej i imbirem, oraz Mistrzowski Tort na licytację. Produkty na Mistrzowską Zupę oraz Mistrzowskiego Torta jak co roku zapewnią pracownicy Urzędu Gminy w Marcinowicach – mówią organizatorzy.

Jaworzyna Śląska

13 stycznia na terenie gminy Jaworzyna Śląskiej Szkoła będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami kwestarskimi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla wspierających zbiórkę przewidziano szereg atrakcji. Finałowa impreza odbędzie się w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej. Początek planowany jest na godzinę 16.00, a jej zakończenie na 20.00.

Każdy z przybyłych: młody, czy starszy będzie mógł zdobyć po wykonaniu kilku prostych zadań i udziale w różnego rodzaju aktywnościach certyfikat „Przyjaciela Finału WOŚP w Jaworzynie Śląskiej”. Podczas imprezy odbędą się między innymi:

 • kiermasz ciast i słodkości,
 • występy wokalistów i zespołów tanecznych,
 • SMARTBOX – kącik dla lubiących zagadki i łamigłówki,
 • ESCAPE ROOM – przygoda dla odważnych – zapraszamy drużyny czteroosobowe. Nagrodami dla drużyny, która zakończy grę w najkrótszym czasie są gadżety WOŚP (koszulki, portfel i unikatowy kalendarz),
 • przejazdy wozem strażackim, pokazy ratownictwa i sprzętu ratowniczego dzięki OSP Jaworzyna Śląska,
 • konkurs na najcięższy słoik z monetami – Należy przynieść w dniu imprezy, do godz. 17:00 słoik wypełniony monetami. Zostaną one zważone i przekazane na rzecz Fundacji WOŚP, a osoba, która przyniesie monety o największej wadze otrzyma atrakcyjną nagrodę rzeczową, ufundowaną prze firmę meblową ZEBRA,
 • malowanie twarzy dla dzieci i tatuaże z henny (tatuaże dla dzieci tylko za zgodą rodziców),
 • możliwość skorzystania ze ścianki wspinaczkowej (tylko w odpowiednim obuwiu sportowym! Należy posiadać obuwie zmienne!),
 • FOTOBUDKA z rekwizytami,
 • wystawa fotografii Grzegorza Korpysy „Makro Kosmos”,
 • koncert zespołu MAXIMUZ
 • bicie rekordu w strzelaniu z folii bąbelkowej.

Roztoka – gmina Dobromierz

Także mieszkańcy gminy Dobromierz kolejny rok będą mieli możliwość kwestowania razem z WOŚP. Tegoroczne wydarzenie, które odbywa się pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste” z dużym zaangażowanie wspierają uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Roztoce, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji oraz pozostałymi placówkami oświatowymi z gminy Dobromierz. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze z puszkami pojawią się w miejscowościach na terenie całej gminy. Orkiestrowy finał odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Roztoce, gdzie czekać będzie wiele atrakcji.

Program Finału przedstawia się następująco:

 • Start o godzinie 13.00 – świetlica wiejska w Roztoce.
 • Wystawa motocykli starych i starszych.
 • 13.00-13.30 Przedstawienie uczniów SP Roztoka pt. „Rzepka”.
 • 13.50-14.10 Fighter Klub Kaczmarek & Grodowski. Pokaz karate. Występ dzieci.
 • 14.00-15.00 Pokazy strażackie OSP Roztoka (na zewnątrz).
 • 14.15-15.00 Fire Dance – występ taneczny uczniów SP z Gniewkowa.
 • 15.00-15.15 LICYTACJA
 • 15.20-15.50 Jasełka w wykonaniu przedszkolaków – Małe Przedszkole z Roztoki.
 • 15.50-16.00 LICYTACJA
 • 16.00-16.25 „Ratujmy Święta!”. Przedstawienie uczniów SP z Roztoki.
 • 16.25-16.40 Zespół „Energy Dance”. Występ taneczny uczniów SP z Roztoki.
 • W czasie trwania imprezy czynna będzie kawiarenka z domowymi wypiekami oraz napojami. W sprzedaży będą również tosty.

Strzegom

Strzegomskie Centrum Kultury zapowiada, że ogłoszenie pełnego programu 27. Finału nastąpi w najbliższym czasie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDla kogo wygrana w najbliższym turnieju?
Następny artykułJechał autem pomimo sądowego zakazu. Wpadł podczas kontroli