Strona główna Kultura 14 spotkanie: Prelekcja o XIX wiecznym Żarowie

14 spotkanie: Prelekcja o XIX wiecznym Żarowie

0

To już 14 spotkanie przy „Regale pamięci”, które odbywa się w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, prowadzonym przez dwie organizacje pozarządowe z Żarowa.

31 stycznia w godzinach: 18:00-20:00, w żarowskiej Bibliotece Publicznej, Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl organizują kolejne spotkanie przy „Regale pamięci”, którego celem będzie podsumowanie roku 2018, w projekcie Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego gminy Żarów. O poprzednich spotkaniach można przeczytać na stronie: http://inicjatywab.pl/biblioteka-dziedzictwa/#spotkaniaprzyregalepamieci

Podczas 14 spotkania przy żarowskim Regale pamięci, organizatorzy i opiekunowie przedsięwzięcia, przedstawią podsumowanie rocznej działalności projektu: – w tej części programu zaprezentujemy zbiory pozyskane w ubiegłym roku, przedstawimy Regał pamięci w liczbach oraz podziękujemy sponsorom za ich cenną pomoc!

Chcemy zaprezentować unikatowe, często 100-letnie archiwalia, które dzięki dobrowolnym wpłatom mieszkańców gminy Żarów, trafiły do poszczególnych szuflad Regału w roku 2018. Dokumenty te zostały zakupione na polskich i zagranicznych aukcjach, aczkolwiek są też takie, które zostały przekazane bezpłatnie przez miłośników ziemi żarowskiej – tłumaczy Tomasz Nycz.

Od stycznia do grudnia 2018 roku, organizatorzy projektu zdeponowali w Regale pamięci 64 eksponaty, z czego 27 zbiorów to darowizny. Wszystkie dokumenty dla zainteresowanych, dostępne są w godzinach funkcjonowania Biblioteki Publicznej w Żarowie, na Regale pamięci.

Stworzyliśmy miejsce, w którym materiały archiwalne można wziąć do ręki, obejrzeć, a także zdigitalizować na własne potrzeby (na wolnej licencji) za pomocą skanera ukrytego w Regale. Pocztówki, mapy, reklamy, a także inne dokumenty, budujące wiedzę o przeszłości naszej gminy, poza Regałem pamięci, można również oglądać na stronie internetowej projektu: www.bibliotekadziedzictwa.pl, gdzie nasze organizacje w miarę swoich możliwości je charakteryzują i tłumaczą – zaznaczają organizatorzy

Drugim punktem spotkania będzie Prelekcja przy Regale pamięci: Spacer po XIX wiecznym Żarowie, którą poprowadzi Zbigniew Malicki; pasjonat, autor kilku książek, badacz lokalnej historii. Nie zabraknie tu licznych ciekawostek, których na próżno szukać w dostępnych publikacjach.


Data: 31.01.2019
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Żarowie
Adres: ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów
Wstęp bezpłatny