Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Al. Niepodległości

Świdnica wczoraj i dziś. Al. Niepodległości

6

Miasto żyje, zmienia się, często aż nie do poznania! Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. W tym odcinku widok z alei Niepodległości w kierunku pl. Wojska Polskiego i ul. Nauczycielskiej.

W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Świdnica Moje Miasto.
Fot. N.N.
Kolekcja Horsta Adlera
Aleja Niepodległości (do 1933 roku Untere Wilhelmstr., 1933-1939 Kaiser-Wilhelm-Str., 1939-1945 Horst-Wessel-Str.). Widok na wieżę ciśnień z 1877 roku, która pierwotnie była niższa o jedną kondygnację  (dobudowaną w latach 1902-1903 podczas rozbudowy sieci wodociągowej). Widać również dach świdnickiej synagogi, zbudowanej według projektu Edwina Opplera. Otwarcie nastąpiło 26 sierpnia 1877. Spalona podczas nocy kryształowej w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Wkrótce potem rozebrano jej pozostałości. Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta, w stylu neoromańskim, co szczególnie widoczne było w detalach – oknach, drzwiach, fryzach. Jej charakterystycznymi elementami były dwie wieże i oktagonalna kopuła. Mogła pomieścić w sumie 250 osób. /za wikipedia/