Strona główna 0_Slider Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? Służby przypominają o zasadach

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? Służby przypominają o zasadach

0

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Strażacy oraz policjanci przypominają o podstawowych zasadach związanych z używaniem fajerwerków i apelują, by w Sylwestra zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne oraz osób postronnych. Do rozsądnego świętowania nadejścia Nowego Roku zachęcają także pracownicy świdnickiego schroniska dla zwierząt.

W ostatnią noc grudnia tradycyjnie odbywają się pokazy sylwestrowe ubarwiające przywitanie Nowego Roku. Do tej pory duże, zorganizowane imprezy nie mogły obejść się bez sztucznych ogni. To jednak zaczyna się zmieniać, a organizatorzy coraz częściej decydują się na pokazy laserowe. W przypadku świętowania w mniejszym gronie wciąż popularne są wyroby pirotechniczne. – Nieumiejętne i nieodpowiedzialne używanie tego typu wyrobów przez osoby dorosłe, a w szczególności osoby będące pod wpływem alkoholu, może nieść za sobą również niebezpieczeństwo spowodowania nieszczęśliwego wypadku – przypomina Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Stąd, jak co roku ponawiany jest apel dotyczący zasad bezpiecznego korzystania z fajerwerków. – Materiałami pirotechnicznymi nie powinny bawić się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu. Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze powinniśmy przestrzegać instrukcji ich użycia. Dobrze jest dokładnie przeczytać instrukcję znajdującą się na wyrobach jeszcze przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej. Instrukcja taka powinna być w języku polskim. Nigdy nie powinniśmy używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub doprowadzić do pożaru. Niedopuszczalne jest używanie wyrobów pirotechnicznych uszkodzonych, rozerwanych lub już raz odpalonych. Używając wyrobów pirotechnicznych powinniśmy też pamiętać o zwierzętach, dla których wystrzał petard i rac może być wielkim stresem – wylicza Ząbek.

O najważniejszych zasadach korzystania z fajerwerków przypominają także strażacy. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Z kolei podczas ich używania należy pamiętać o następujących zasadach:

 1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
 2. Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
 4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
 6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Pracownicy schroniska apelują i radzą
Cieszy nas to, że rezygnuje się z olbrzymich pokazów na poczet innych wynalazków, np. z wykorzystaniem laserów. Apelujemy do osób organizujących taki pokaz na własną rękę, by wykorzystać czas kilku godzin sylwestrowej nocy, by faktycznie przywitać Nowy Rok, nie celebrować tego 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po – mówią pracownicy świdnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, wyjaśniając, że są w stanie przygotować swoich podopiecznych i poradzić sobie z ich stresem w wymiarze jednej nocy, tudzież kilku godzin w kulminacyjnym momencie.

Sylwestrowa noc jest najtrudniejsza. Zatroszczymy się o zajęcie dla psów. O 23 do boksów dostają: kongi, maty węchowe, gryzaki do żucia. Nasi podopieczni są do takich gadżetów przyzwyczajeni, gdyż nie otrzymują ich wyłącznie od święta, ale średnio raz w tygodniu. Łakocie zajmą ich sfrustrowane umysły i odwrócą uwagę, poza tym dadzą szansę rozładować emocje. Nasi goście wiedzą, że psy są przyzwyczajone do dźwięków radia, muzyki. W sylwestrową noc gra ono głośniej, a światła zostają włączone całą noc, by psy nie widziały błysków i nie bały się ich. Tę praktykę stosowaliśmy w grudniu 2017 roku i zdała egzamin. Naturalnie nie ma możliwości, by 100% psów przetrwało noc bezstresowo, ale udało nam się nieco podnieść komfort psychiczny podopiecznych – opisują.

Pracownicy schroniska przekazują też kilka porad dla właścicieli zwierzaków. – Po pierwsze: adresówki i numery telefonów na obrożach. Rzeczy martwe są złośliwe i często zawodzą, więc nie wiecie, czy akurat tego feralnego dnia nie urwie się smycz, nie pęknie mocowanie obroży. Napisanie markerem numeru telefonu na obroży, szelkach, czy dopięcie adresówki (nawet brelok do kluczy) zapewnia Wam odrobinę spokoju i większą szansę na szybki powrót zwierzęcia do domu. Oznakowanie psa mikroczipem i wprowadzenie tego numeru do międzynarodowej bazy danych (my korzystamy z Safe-Animal) to najlepsza droga identyfikacji, gdyż każde schronisko, czy przychodnia weterynaryjna dysponuje czytnikiem i może sprawdzić przynależność danych psa do właściciela.

Po drugie: bezpieczeństwo na spacerach. Jeśli Was pies poważnie stresuje się fajerwerkami, odpuśćcie sobie spacer po godzinie 17/18. Dodatkowo załóżcie psom szelki i obrożę na dwóch niezależnych smyczach. Zawsze, gdy zawodzi jeden środek bezpieczeństwa, pozostaje drugi. Darujmy sobie odpinanie psa ze smyczy. Wybiegać się może równie skutecznie na np. 10 metrowej lince – przypominają.

/mn/

Poprzedni artykułRoczne dziecko pod opieką policjantów. Przez niezrozumiałe zachowanie matki
Następny artykułSportowe podsumowanie 2018 roku – TOP 25 wydarzeń sportowych!