Strona główna 0_Slider Park Centralny na finiszu?

Park Centralny na finiszu?

31

Jeszcze w grudniu może zakończyć się warta blisko 19 milionów złotych rewitalizacja Parku Centralnego. Poprzednio zapowiadano, że miejska inwestycja będzie gotowa w październiku, jednak z powodu przedłużającej się budowy kładek dla pieszych termin ten uległ zmianie.

Pierwsze działania związane z odnowieniem zielonego terenu podjęto jeszcze za czasów rządów byłego prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. W 2009 roku zawarto umowę na opracowanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji Parku Centralnego. Na ten cel trafiło 33,5 tys. złotych. W kolejnych latach za blisko 56 tys. złotych zlecono przygotowanie projektu budowlanego, a także wykonanie przebudowy terenu między halą sportową a mostem, która miała pochłonąć 5 mln 998 tys. złotych. Roboty ruszyły w listopadzie 2014 roku, jednak ze względu na brak postępu na placu budowy w styczniu 2015 roku umowa z wykonawcą została zerwana. – Tak naprawdę nie działo się prawie nic – komentował wówczas wiceprezydent Marek Suwalski. W czerwcu 2015 roku prezydent Beata Moskal-Słaniewska zrezygnowała z rozpoczętego przez poprzednika projektu i zdecydowała o realizacji rewitalizacji w oparciu o nową koncepcję. W sumie w latach 2009-2016 wydano niemal 523 tys. złotych, a jedynym namacalnym efektem tych wydatków było zerwanie asfaltowej nawierzchni ze ścieżek w centrum parku.

Drugie podejście do rewitalizacji rozpoczęło się w marcu 2017 roku. Zgodnie z nowym projektem renowacja miała objąć cały parkowy teren o powierzchni 12 hektarów, w tym oczyszczenie  cieków wodnych, remont schodów i rosarium, budowę fontann, przebudowę placu zabaw i ścieżek, a także wykonanie nasadzeń zieleni. Wraz z wydatkami poniesionymi we wcześniejszych latach, koszt inwestycji ma pochłonąć około 18 mln 800 tys. złotych.

Zakończenie wszystkich robót w Parku Centralnym, wraz z nasadzeniem nowej zieleni, planowano na koniec października. Podczas robót pojawiły się jednak problemy przy budowie trzech kładek dla pieszych, które zgodnie z zawartą przez miasto umową powinny być gotowe do 25 września. Wykonawca prac nie dotrzymał tego terminu, co z kolei wpłynęło na opóźnienie robót związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej a także budowy ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej na terenie parku. Jak twierdzi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu, budowa kładek nad Witoszówką i Młynówką powinna się zakończyć do 15 grudnia. To oznacza, że pozostali wykonawcy wkrótce będą mogli zamknąć zlecone im prace, a tym samym mieszkańcy wreszcie zyskają w pełni odnowiony Park Centralny.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński