Strona główna Wydarzenia Świdnica Nieformalny protest w sądach trwa

Nieformalny protest w sądach trwa

5

Blisko dwustu pracowników administracji w sądach okręgu świdnickiego jest już na zwolnieniach lekarskich. W Dzierżoniowie odbędą się dzisiaj tylko dwie rozprawy, w Kłodzku – 5 z zaplanowanych 15.

W Sądzie Okręgowym choruje 51 protokolantów, asystentów sędziów i pracowników sekretariatów. To prawie połowa pracowników administracji, ale dzisiaj żadnej rozprawy nie odwołano. Podobnie jest w Sadzie Rejonowym w Świdnicy, gdzie na L4 są 32 osoby, ale mimo to sesje odbędą się. Bez zmian pracują sądy w Wałbrzychu i Ząbkowicach, gdzie absencja chorobowa jest minimalna. Najtrudniejsza sytuacja jest w Dzierżoniowie i Kłodzku, gdzie choruje ponad połowa zatrudnionych i większość rozpraw trzeba było odwołać.

Pracownicy sadów w ten nieformalny sposób walczą o podwyżki płac, które były zamrożone przez ostatnie osiem lat. W listopadzie dzięki masowym zwolnieniom wzrost wynagrodzeń wymusili policjanci. Pracownicy sądów domagają się 1000 złotych więcej do każdego etatu. W Świdnicy żądania poparli sędziowie Sądu Okręgowego.

/asz/