Strona główna 0_Slider Miasta rezygnują z noworocznych fajerwerków. Oprócz Świebodzic

Miasta rezygnują z noworocznych fajerwerków. Oprócz Świebodzic

14

Sylwestrowe fajerwerki – niebezpieczne dla ludzi, przerażające dla zwierząt. Właśnie dlatego kolejne miasta w Europie rezygnują z pokazów sztucznych ogni na powitanie nowego roku. We Włoszech to już 800 miast na czele z Rzymem i Turynem, gdzie za złamanie antyfajerwerkowych przepisów grozi areszt i zarzut maltretowania zwierząt – informuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W powiecie świdnickim z pokazów zrezygnowały Jaworzyna Ślaska, Strzegom, Świdnica. Strzelać będą w Świebodzicach.

Zdjęcie archiwalne. Fot. Artur Koba

Większość małych miejscowości całkowicie zrezygnowała z oficjalnego powitania Nowego Roku. W Świdnicy tylko dwa razy, w 2014 i 2015, Świdnicki Ośrodek Kultury organizował plenerowy koncert i pokazy fajerwerków. Z hucznej, miejskiej zabawy zrezygnował także Strzegom, a w tym roku dołączyła Jaworzyna Śląska. Do światowych trendów nie nawiązały nowe władze Świebodzic. 2018 rok miasto witało dyskoteką i pokazem laserowym, na powitanie 2019 wystrzelą fajerwerki.

W Polsce zorganizowanych pokazów sztucznych ogni w tym roku nie będzie m.in. we Wrocławiu i Warszawie. Ale to oczywiście nie oznacza, że na naszym osiedlu czy ulicy nikt nie będzie odpalał petard, których od lat jedną z największych ofiar są zwierzęta – głównie psy, które przerażone hukiem na dworze, uciekają, zrywając się ze smyczy, a w domu próbują się chować, wymiotują czy drżą ze strachu.

Dlaczego psy tak boją się huku fajerwerków i petard? Według jednej z teorii wiąże się to z dyskomfortem, jaki psy odczuwają podczas burzy. Według dr. Nicolasa Dodmana, autora książki „Pies, który kochał zbyt mocno”, to efekt odkładania się ładunków elektrostatycznych na sierści zwierzęcia, co skutkuje powstawaniem mikro wyładowań, które wywołują ból. I stąd strach psów przed burzą, której towarzyszą grzmoty. Zdaniem Dodmana, w ten sposób powstaje przeniesienie lęku z burzy na sam hałas – pies słysząc huk petardy, boi się kojarząc hałas z bólem. To jedna teoria. Według innej, huk wywołuje wzrost ciśnienia w psich uszach, które są bardzo wrażliwe – ów wzrost powoduje ból. Czasem jednak lęk wynika ze złych doświadczeń w okresie szczenięcym.
Po czym poznać, że nasz pies się boi? Po drżeniu mięśni, ziajaniu, nadmiernym ślinieniu się, przyspieszonej akcji serca, niespokojnym krążeniu po pomieszczeniach w poszukiwaniu miejsca do ukrycia się, ale też po szczekaniu, wymiotowaniu a nawet niekontrolowanym załatwianiu się w domu.
By oszczędzić sobie i naszemu pupilowi sylwestrowego stresu, najlepiej przygotowania zacząć odpowiednio wcześniej, nie czekając na 31 grudnia. Behawioryści polecają odwrażliwianie, jak i przeciwwarunkowanie. To pierwsze polega na wystawianiu psa na odpowiednio dawkowany bodziec – chwaląc psa za poprawne zachowanie smakołykiem, stosujemy przeciwwarunkowanie, którym zmieniamy jego skojarzenia. Do tej pory huk kojarzył się mu się bowiem ze strachem, teraz zaś z ulubionym przysmakiem. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie sami, poprośmy o radę behawiorystę, pamiętając jednak, że czasem jest za późno na taką pracę z psem lub po prostu naszego Azora nie da się odwrażliwić na hałas. Wtedy odwiedźmy dobrego weterynarza i skonsultujmy możliwość podania leków. Te powinny być dobrane do wieku i stanu zdrowia psa (warto przebadać serce przed podaniem leków uspokajających), oraz lęku. Dlatego też nie zostawiajmy tej wizyty na ostatnią chwilę. Odwiedźmy lekarza parę tygodni przed sylwestrem – część leków trzeba podawać przez dłuższy czas, zwykle około dwóch tygodni. Pamiętajmy też, że niezalecane są preparaty z grupy sedatywnych (głównie sedalin), ponieważ unieruchamiają zwierzę fizycznie, ale nie zmniejszają jego lęku. Pies leży spokojnie, ale to skutek zwiotczenia mięśni, a nie obojętności na stres. On wciąż wszystko słyszy i odczuwa lęk. Lekarze odradzają też podawanie na własną rękę leków przeznaczonych dla ludzi.

Jak sobie radzić w samego sylwestra?

 • przygotować psu dodatkowe legowisko w pomieszczeniu bez okien. Można zaopatrzyć je w dodatkowe koce, by mógł się w nich zakopać. Jeżeli wybierze nietypowe miejsce (wanna, szafa itp.) zostawmy go, czuje się tam bezpiecznie
 • pozasłaniajmy okna i pozapalajmy światła, by nie było widać błysków
 • włączmy telewizor lub radio – dźwięki zagłuszą wystrzały
 • przygotujmy przysmak, którym pies zajmie się dłuższy czas (suszone kości, kongo, itp.)
 • posiłki tego dnia powinny zawierać węglowodany, możemy też podawać wit. B6, która działa tonizująco na układ nerwowy
 • spacer zaplanujmy o wiele wcześniej niż zawsze. Nie wyciągajmy psa na siłę na dwór!
 • ABSOLUTNIE nie spuszczajmy psa ze smyczy podczas spaceru! Załóżmy mu szelki zamiast obroży – będzie mu trudniej wyswobodzić się z uprzęży
 • zaopatrzmy psa w adresówkę – jeśli ucieknie i zostanie złapany, wróci do nas szybciej
 • nie zostawiajmy psa w ogrodzie na zewnątrz domu samego – przerażony może przeskoczyć płot

/Tekst Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu “UPWr radzi, jak pomóc psu w Sylwestra”, uzupełniony przed red./

 • Kamil Kośkiewicz

  Rezygnowanie z fajerwerek w sylwestra to plaga jak antyszczepionkowcy XD

  • Cjapek

   Dla mnie odwrotnie. Ludzie zachowują się jak pozbawieni mózgów. Jak sąsiad na zakończenie roku będzie wylewal gó…wno przez balkon, to wszyscy też zaczniecie powielać?
   Nie interesują mnie szczególnie petycje zielonych, czy obrońców zwierząt, tak dla jasności. Po prostu w tych czasach ludzie są za głupi, żeby używać materiałów niebezpiecznych do zabawy

   • Swidniczanin

    Nie rozumiem, co ma wylewanie g**na przez okno, które potem będzie jedynie śmierdziało i muchy się zlecą do pokazu sztucznych ogni, które są piękne i kolorowe, a jednocześnie symbolizują świętowanie jakiegoś wielkiego wydarzenia? Wypadki zaś przy tym były, są i pewnie będą, tak samo jak głupki, którzy je powodują.

  • Swidniczanin

   Zgadzam się. A tego typu plag jest niestety więcej…

 • Krzysztof Czarnecki

  Dzisiaj “czterech pancernych” trzeba byłoby nakręcić bez psa, bo nie zniósłby fajerwerków.

 • oloderay

  Ogólnie panuje tendencja do rezygnacji z sylwestrowych imprez a fajerwerki szczególnie petardy to raczej kupione podstępem niebezpieczne zabawki dla nastolatków błąkających się po ulicach. Powinni to całkowicie wycofać ze sprzedaży.
  Saletra, karbid i podobne – to była zabawa ale już nie te czasy.

 • Franek

  A kiedy ktoś przejmie się ludźmi brodzącymi w psich odchodach na chodnikach, ścieżkach, trawnikach?

  Nikogo nie obchodzi zdrowie ludzi i prawo do życia w niezasr..nym otoczeniu?

  • nmisiek

   Pretensje do ludzi, to oni odpowiadają za psy.

 • Grzesiek

  Szkoda, że obrońcy psów i straż miejska tak skutecznie nie walczy o to żeby trawniki były czyste i nie zasrane przez zwierzaki. O tym nie usłyszymy, prawda? To wciąż jest temat tabu. Mimo torebek wciąż jest problemem podnieść gówno swojego “wrażliwego i kochanego członka rodziny” , co nie?

  • YES

   fakt,szkoda też że straz miejska tak skutecznie nie walczy żeby trawniki były czyste i nie zasrane-przez meneli (często)-bo zul szczający gdzie stoi to norma niestety,nie były przykryte 15 centymetrową warstwa kiepów rzucanych przez palaczy z balkonów-o buteleczkach seteczkach nie wspomnę,teraz zwłaszcza po świetach pod oknami (na trawnikach)mozna zobaczyć całe menu mieszkańców – tak więc psia kupa nie powinna robić temu bydłu różnicy 🙂 mimo koszy na śmieci wciąż jest problemem żeby gówniak wyrzucił tam torebkę po czypsach,a starszy pustak kiepa czy puszkę,co nie?

 • michbaner

  Brawo Świebodzice, źe nie uległy presji pseudo ekologów i miłośników psów, którzy to miłośnicy psów bez skrupułów wyrzucają swoich milusińskich na ulicę i do pobliskich lasów.

 • Fan-Tech

  A co jak pies przez reszte roku wydziera morde od samego rana i nie można po pracy odpocząć albo dziecku musze okno zamykać prze spaniem bo ryja nie zamyka to ok?! Miasta w Europie? A mam miasta w Europie w ….. u przybyszów z innych kontynentów takiej tradjycji nie ma i to właśnie w tą strone idzie.A w Sydney Nowym Yorku i wielu innych potężnych miast świata psów nie ma ? Żenada

  • nmisiek

   Fajerwerki piękna rzecz, jeśli idzie o wzrok, a paskudna dla słuchu. Wolę nie wiedzieć, by nie słyszeć. A tym, którzy bronią ich używania przypomnę, że już od tygodnia nimi wojują nie wiadomo dlaczego. najlepiej wychodzi to walenie w bramach. huku co niemiara. Czyli nie ma to nic wspólnego z sylwestrem.
   Jak w “normalne” wieczory (noce), ktoś za głośno puszcza muzykę, nawet jeśli to wesele, może dostać mandat za zakłócanie ciszy nocnej. Tak samo powinno być w sylwestra. W końcu to też noc. Nie wszyscy się bawią.

 • Maciej Miłosz

  Dziesiątki tysięcy lat człowiek ujarzmiał ogień, nauczył się z niego korzystać, przetwarzać produkty za jego pomocą, aż w końcu tworzyć widowiskowe materiały pirotechniczne. W ramach dalszego postępu zabraniamy bo pies po pogryzieniu kolejnego dziecka przestraszył się kapiszonów.