Strona główna 0_Slider Listy na wagę wolności

Listy na wagę wolności [FOTO]

1

Są pewni, że ich wysiłek nie pójdzie na marne. – Wierzymy, że nasze listy pomogą uwolnić osoby represjonowane – zapewnia Wiktoria Zięba, przewodnicząca samorządu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy. Młodzież z klas ósmych, z inicjatywy nauczycielki historii Marzeny Zięby, włączyła się do światowego Maratonu Pisania Listów.

Tegoroczny Maraton poświęcony jest kobietom – obrończyniom praw człowieka, które na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowane, torturowane, pozbawiane wolności, a nawet zabijane – tylko dlatego, że stanęły w obronie innych. Podczas Maratonu uczestnicy piszą między innymi w obronie Ateny Daemi z Iranu, Nawal Benaissa z Maroka czy Vitaliny Koval z Ukrainy.

– Każdy z nas wybrał jedną z kobiet. Ja zdecydowałam się napisać w obronie Nawal Benaissa, która walczy o prawa kobiet. Jestem przekonana, że nasze listy mogą przyczynić się do uwolnienia represjonowanych osób. Kiedy rządy otrzymają tony listów, nie będą mogły pozostać obojętne! – mówi  Wiktoria Zięba. Udział w maratonie jest dla uczniów dobrowolny. – W auli zgromadziła się młodzież ze wszystkich klas ósmych, mamy nadzieję, że pojawią się również osoby z zewnątrz – mówi Marzena Zięba. Każdy może napisać list od siebie, ale są również gotowe przykłady. – Nasi uczniowie postanowili dodatkowo, że będą pisać po angielsku, tak więc przy okazji trenują język. Dzisiejsza akcja była poprzedzona była rozmowami z młodzieżą i szeroką informacją – dodaje nauczycielka. Listy będą pakowane do kopert i po kilka, kilkanaście wysyłane do rządów. – Wysyłkę finansujemy sami. Poprosiliśmy uczniów, by po prostu przynieśli znaczki, kto ile może – tłumaczy Marzena Zięba.

Maraton Pisania Listów trwa jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce, ale to także akcja globalna. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których monitują ludzie z całego świata, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl

Akcja w auli Szkoły Podstawowej nr 8 jest otwarta dla wszystkich chętnych i potrwa do godziny 17.00.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński