Strona główna Wydarzenia Świdnica O zmianach technologicznych i handlu. Krzysztof Domarecki w Świdnicy

O zmianach technologicznych i handlu. Krzysztof Domarecki w Świdnicy

0

Swoją błyskotliwą karierę w biznesie rozpoczynał w Świdnicy. Dzisiaj założony przez niego koncern chemii budowlanej Selena należy do największych graczy nie tylko na polskim rynku. W sobotę Krzysztof Domarecki, jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców,  pojawił się w Świdnicy z wykładem poświęconym handlowi zagranicznemu i przedsiębiorczości. Jak przekonywał, zmiany technologiczne oraz nowe regulacje sprawiły, że firmy mają obecnie niepomiernie więcej możliwości na rozwój i ekspansję niż kiedykolwiek w historii ludzkości, ale muszą się też mierzyć z rosnącą konkurencyjnością.

W ostatnich 5-8 latach w całej Europie bardzo modne stały się pojęcia takie jak start-up, nowe technologie, innowacje, akceleratory biznesu, coaching, wsparcie państwa dla start-upów. To wszystko jest elementem nieprawdopodobnej zmiany technologicznej, która zaczęła się w latach 80. ubiegłego wieku – twierdził Domarecki podczas spotkania w auli Społecznej Akademii Nauk.

W 1992 roku, kiedy zakładałem Selene, zatrudnialiśmy cztery osoby. Byliśmy malutką firmą rodzinną. Nie było wtedy funduszy venture capital, nie było pomocy państwa, dotacji unijnych, nie było grantów, wojewódzkich programów rozwojowych, akceleratorów biznesu i nikt nam nie powiedział, że jesteśmy start-upem – wtedy takiego pojęcia jeszcze nie było. Pokolenie przedsiębiorców, które zaczynało wtedy, kiedy ja zaczynałem, de facto przechodziło przez te same etapy rozwojowe, przez które przechodzą teraz kolejne pokolenia nowych firm. W niektórych obszarach nam było łatwiej, w niektórych jest obecnie niepomiernie łatwiej – mówił podczas sobotniego wykładu.

Jak podkreślał, możliwość przesyłania informacji przez internet stała się jedną z największych rewolucji współczesnego świata, wpływając nie tylko na pozyskiwanie informacji i komunikowanie się, ale także na zmianę otoczenia konkurencyjnego. Zdaniem przedsiębiorcy w kolejnych dziesięcioleciach należy się spodziewać jeszcze większych zmian.

Pamiętajmy o tym, że bardzo duża część nowych technologii, zarówno w zakresie nanotechnologii, rozwiązań e-bankowości, sztucznej inteligencji, projektowania w chmurze, także takie elementy jak robotyka czy automatyka, one wszystkie są jeszcze w dość wczesnej fazie. Jeszcze bardzo dużo przed nami i te zmiany technologiczne będą wpływały na każdego z nas. Nie tylko na otoczenie biznesowe, ale także otoczenie samorządu, otoczenie państwa. Zmiany technologiczne jakie zaszły w ciągu ostatnich 30 lat i nakładające się na nie zmiany regulacyjne bardzo rozwinęły możliwości eksportu i wymiany międzynarodowej – mówił Domarecki.

Pamiętajmy, że kolejnym elementem postępu technologicznego są nowe rozwiązania logistyczne, które wpływają na coraz więcej dziedzin życia i umożliwiają milionom przedsiębiorców włączenie się do handlu międzynarodowego. Dzięki czterem wolnościom Unii Europejskiej – swobodzie przepływu ludzi, towarów, usług i kapitału – powstał olbrzymi obszar swobody gospodarczej dla przedsiębiorców. Skutki są takie, że dochodzi do coraz większej wymiany handlowej, rośnie liczba importerów, rośnie liczba eksporterów, a przy tym coraz mniejsze firmy biorą udział w międzynarodowej wymianie handlowej – wyjaśniał przedsiębiorca, wskazując przy tym na kolejne skutki: nieustannie zwiększającą się konkurencję oraz fakt coraz trudniejszego odróżnienia się na rynku. Jak mówił, stanowi to wyzwanie dla wszystkich firm, niezależnie od wielkości ich przychodu.

Zmiany w technologii spowodowały, że każdy z nas, jako człowiek, czy jako manager, czy jako przedsiębiorca, ma niepomiernie więcej możliwości niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Jednocześnie możliwości te oznaczają, że na nasz rynek może wejść dużo większa ilość firm i każdy przedsiębiorca musi to brać pod uwagę – dodał Domarecki.

***

Początki koncernu Selena, sprzedającego obecnie swoje produkty do 70 państw i stanowiącego największą część majątku Krzysztofa Domareckiego, sięgają 1992 roku i budynków pokoszarowych przy ulicy Armii Krajowej w Świdnicy. To właśnie tam Domarecki założył firmę, która na początku zajmowała się tylko importem chemii gospodarczej. Dość szybko siedziba przedsiębiorstwa została przeniesiona do Wrocławia. Obecnie określana jest mianem globalnego potentata.

Sam Domarecki za swoje osiągnięcia biznesowe otrzymał wyróżnienie w konkursie „Przedsiębiorca Roku” (kategoria „Odpowiedzialność społeczna”), organizowanym przez firmę Ernst & Young, tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” miesięcznika „Nowy Przemysł” oraz Nagrodę Prezydenta Wrocławia za „ulokowanie gospodarki Wrocławia w światowej sieci powiązań i zbudowanie rozpoznawalnej marki firmy”. W 2018 roku otrzymał tytuł Osobowości Roku podczas Gali Biznesu w Wałbrzychu.

Przez kilka lat Domarecki był na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu Forbesa – w 2014 roku znajdując się na 58. miejscu, z majątkiem szacowanym na 460 milinów złotych.

Michał Nadolski
[email protected]