Strona główna Kultura Koncert adwentowy u św. Józefa

Koncert adwentowy u św. Józefa

0

Świdnicki Ośrodek Kultury i Fundacja Chorda Auxit zapraszają na przedświąteczny Koncert Adwentowy w kościele pw. św. Józefa w Świdnicy. 23 grudnia, w niedzielę, o godzinie 19.30 wystąpi duo – znakomity tenor Mikołaj Walerych i świdnicka organistka i inicjator koncertów Zuzanna Bator.

Koncert wypełni muzyka adwentowa i bożonarodzeniowa. Muzycy wykonają m.in. muzykę G.Böhma, J.S. Bacha, G.F. Händla. Zaprezentują także pieśni adwentowe ukazując historię ich rozwoju – od chorału gregoriańskiego, przez chorał luterański po pieśni śpiewane dziś w kościołach w okresie adwentu.

Mikołaj Walerych – Edukację muzyczną rozpoczął w 1991 r, jako członek Poznańskiego Chóru Katedralnego. Jednocześnie uczył się gry na fortepianie oraz organach w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. H.Wieniawskiego oraz w Liceum Muzycznym im. M.Karłowicza w Poznaniu. W 2003 r. rozpoczął studia na wydziale wokalnym Akademii Muzycznej im J. Paderewskiego w Poznaniu u prof. Michała Marca. Kontynuował naukę w Studium Operowym w Hanowerze pod kierunkiem Jacquesa Schwarza, a nastepnie Caroll Richardson. Technikę wokalną doskonalił m.in. u Francisco Araiza, Andreas Lebeda, Oscar Imhoff, Kyung Chun Kim, Michael Gehrke oraz Jaenette Favro Reuter.

Jako solista i chórzysta współpracuje z licznymi zespołami w Polsce oraz za granicą, m.in. Cantores Viridimontaum (Zielona Góra), Tiroler Festspiele Erl (Austria), Europa Chor Akademie (Mainz, Niemcy), Chor Werk Ruhr (Essen), Orpheus Vokalensemble i Kammerchor Stuttgart, Sächsischer Staatsopernchor Dresden, Opernchor Gerhart Hauptmann Theater (Goerlitz). W latach 2010-2012 chórzysta oraz solista Landestheather Niederbayern, Passau, a obecnie chórzysta i solista Sorbisches National Ensamble, Bautzen.

– 23 grudnia to dzień przed wigilią, ale to także niedziela. Nie można sprzątać i gotować. Koncert 23 grudnia to dobra okazja, by odetchnąć po przygotowaniach do świąt i poczuć radość nadchodzącego Bożego Narodzenia. Muzyka, którą wybraliśmy na tę okazję pozwoli by przez chwilę przenieść się w inny świat i kontemplować tematykę kończącego się Adwentu. Gorąco zapraszam na ten koncert – mówi Zuzanna Bator

Wstęp na koncert jest wolny.

Partnerami Koncertów Zimowych są Fundacja PZU i Miasto Świdnica.

Poprzedni artykułZderzenie na trasie Strzegom-Rogoźnica
Następny artykułOstatnie medale od Marka Michalaka dla świdniczan