Strona główna Wydarzenia Świdnica Integracyjne jasełka i kolędowanie w „Słoneczku”

Integracyjne jasełka i kolędowanie w „Słoneczku”

0

Już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci wrażliwości na losy drugiego człowieka i szacunku. Okres Świąt Bożego Narodzenia ma niezwykłą moc otwierania ludzkich serc i budzenia empatii. Mając to na względzie nauczyciele Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy przystąpili do akcji MEN pod hasłem „Razem na święta”. W ramach tej akcji odbyła się Mikołajkowa impreza integracyjna oraz Jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem z podopiecznymi ze Świdnickiego Domu Samopomocy.

Jasełka w wykonaniu grupy IV zostały przedstawione w konwencji czytania przez dziecko opowieści o Bożym Narodzeniu, która urealniała się z każdym słowem i w miarę snucia się historii pojawiały się nowe postacie. Obrazy były pełne barw, ruchu oraz muzyki, tańca i śpiewu. Nad całością przedstawienia czuwały nauczycielki: Danuta Kasprzak, Izabela Gorska i Iwona Mięsowicz. Po obejrzeniu Jasełek podopieczni Świdnickiego Domu Samopomocy wraz z przedszkolakami z grupy II i VI oraz przyjacielem „Słoneczka” Stanisławem Ostafińskim zaprosili wszystkich do wspólnego kolędowania. Oprócz kolęd były świąteczne piosenki i pastorałki. Jedna z pastorałek przedstawiona była za pomocą symboli graficznych Makaton.

Na koniec imprezy nie obyło się bez upominków. Przygotowaniem drobnych upominków dla zaproszonych gości zajęła się Violetta Wiercińska, która wraz z przedszkolakami z grupy II wykonała dekoracyjne choinki i świąteczne kartki, w tym jedną napisaną alfabetem Braille’a (pismo dla osób niewidomych). Także podopieczni ŚDS przekazali prezent na ręce dyrektor Małgorzaty Anklewicz  – świąteczny wieniec.

Świąteczne spotkanie, podczas którego możliwa była integracja dzieci ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, było dobra okazją do pokazania, że ludzie niepełnosprawni są w stanie wiele z siebie dać innym oraz, że ważne jest traktowanie ich jako równych partnerów. Wspólne kolędowanie odbyło się z inicjatywy współpracujących ze sobą Violetty Wiercińskiej ze „Słoneczka” i Teresy Krukowskiej z ŚDS.

/opr. mn/

Poprzedni artykułKomunikacja, sklepy, apteki. Informator na święta
Następny artykułWsiadł za kierownicę mając 2,5 promila