Strona główna Wydarzenia Świebodzice Czwarty autobus dotarł do Świebodzic

Czwarty autobus dotarł do Świebodzic

0

20 grudnia w Świebodzicach nastąpiło oficjalne odebranie od firmy Evo Bus Polska autobusu marki Mercedes-Benz. Nowy autobus pozwoli połączyć centrum przesiadkowe z pozostałą częścią miasta. Przyjezdni będą mogli wysiąść z pociągu przy Placu Dworcowym i komfortowo przesiąść się do autobusu miejskiego.

Dostarczony autobus jest ostatnim zadaniem zrealizowanym przez Gminę Świebodzice w ramach projektu pn. „Wdrażanie strategii niskoemisyjnych w Gminie Świebodzice”, dofinansowanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Całkowity koszt tego zadania wyniósł 6 876 953,75 zł, z czego Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 355 503,02 zł.

Ekologiczny środek transportu zbiorowego nawiązuje stylistycznie do zakupionych w 2015 roku trzech pozostałych autobusów. Ponadto jest równie nowoczesny i wyposażony w klimatyzację, oświetlenie LED, wyświetlacze LED z komunikatami oraz systemem zapowiadania przystanków, kasowniki posiadające funkcję sprzedaży biletów za pomocą karty płatniczej. Jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, dzięki platformie ręcznie sterowanej, umożliwiającej wjazd i wyjazd osób poruszających się na wózkach, a także posiada przyciski „STOP” ze znakami w języku Braille’a. Nowością jest zewnętrzny wieszak na rowery, ułatwiający ich transport, zwiększający bezpieczeństwo przewozu oraz komfort podróżujących pasażerów.

Autobus spełnia normy EURO VI, a także został wyposażony w moduł odzyskujący energię zużywaną do hamowania. Autobus wyruszy na miejskie ulice już niebawem – w styczniu 2019 roku.

/UM Świebodzice, opr. mn/