Strona główna 0_Slider Znamy projekt budżetu na 2019 rok. Na co trafią pieniądze podatników?

Znamy projekt budżetu na 2019 rok. Na co trafią pieniądze podatników?

35

Skromniejsze wydatki na inwestycje, dochody niższe o 3% od wcześniejszych prognoz, ale za to bez powiększania miejskiego zadłużania. Świdnicki magistrat upublicznił projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Wśród inwestycyjnych planów znalazły się m.in. rewitalizacja Parku Młodzieżowego oraz trwająca już przebudowa ulicy Pogodnej i skrzyżowania Kopernika/Kliczkowska. Miasto nie rezygnuje też z remontu kolejnych odcinków ulicy Kraszowickiej.

Zgodnie z przedstawionym projektem, dochody budżetu w 2019 roku mają wynieść niemal 254 mln złotych. Tyle samo miałyby wynieść planowane wydatki. Planowana jest spłata wcześniej zaciągniętych kredytów w wysokości 8 mln 894 tys. złotych, dzięki czemu zadłużenie miasta miałoby spaść do poziomu około 118 mln złotych. Na samą obsługę długu w 2019 roku ma trafić 5 mln 325 tys. złotych.

Na podstawie projektu wiadomo też, ile pieniędzy trafi na miejskie inwestycje. – W 2019 roku planuje się wykonanie zadań inwestycyjnych na kwotę 36 249 989 zł, tj. o 41,8% mniej niż w roku 2018, w tym: inwestycje w kwocie 34 312 589 zł, zakupy inwestycyjne w kwocie 461 500 zł, dotacje na inwestycje w kwocie 1 475 900 zł – wyliczają urzędnicy. Na co zostaną wydane?

Jednym z największych zadań inwestycyjnych ma być przebudowa kolejnych odcinków ulicy Kraszowickiej: od ulicy Bystrzyckiej do ulicy Działkowej oraz od ulicy Przyjaźni do przejazdu kolejowego w rejonie ulicy Torowej. Na ten cel zarezerwowano 6,5 mln złotych. Realizacja inwestycji była jednak uzależniona od pozyskania środków z rządowego programu remontu i budowy dróg lokalnych, a pod koniec października świdnicki wniosek o dofinansowanie został odrzucony. Nie wiadomo więc, czy urzędnicy zdecydują się na  rozpoczęcie prac wyłącznie w oparciu o pieniądze z miejskiego budżetu.

Z kolei ponad 3 mln złotych ma trafić na zapowiadaną od ubiegłego roku przebudowę al. Niepodległości. W pierwszej kolejności miałyby zostać wykonane prace remontowe na odcinku od pl. Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Także 3 miliony mają pokryć koszt przebudowy skrzyżowania ulic Kopernika z Kliczkowską. Prace rozpoczęły się tam pod koniec października i potrwają do czerwca 2019 roku. Budżetowe środki pokryją też wydatki innych, prowadzonych już, inwestycji: przebudowę ulicy Pogodnej, rewitalizację podwórza i ulicy Siostrzanej, przebudową budynku Rynek 39-40.

Wśród nowych inwestycji zaplanowano: rewitalizację Parku Młodzieżowego (3 mln 165 tys. złotych), przebudowę ulicy Środkowej (40 tys. złotych), przebudowę ulicy Sowińskiego (700 tys. złotych), przebudowę pawilonu przy ulicy Malinowej 2 – przeznaczonego na wielopokoleniowe centrum kulturalne i filę biblioteki na Kraszowicach (200 tys. złotych), budowę boiska do gier zespołowych na Zawiszowie – projekt z budżetu obywatelskiego (200 tys. złotych), wymianę pokrycia dachu przybudówki hali sportowej przy ulicy Pionierów wraz z rewitalizacją szatni (150 tys. złotych), a także budowę drogi pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Śląskiej (od ul. Słowiańskiej do granic miasta).

Ponadto, na remonty chodników trafi 50 tys. złotych, zaś drugie tyle na budowę oraz przebudowę parkingów i zatok parkingowych na terenie miasta. Zakupione zostaną też 3 nowe kamery na potrzeby systemu miejskiego monitoringu (39 tys. złotych).

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • henryk

  Prawie 42 proc.mniej na zadania inwestycyjne.Rok wyborczy się skończył to teraz trzeba spłacać długi.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Oczywiście,długi powinno się spłacać. No chyba, że jakiś bank z długami przejmujesz przy pomocy nocnej uchwały za zela. 😁😁

   • Taka prawda

    Przy POmocy nocnej zmiany swego czasu dorwali się do koryta. POkaż mi taki bank za zeta, w Hiszpanii był taki przypadek, ale tam socjały ponoć rządzą.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Kaczyńska-Sumińska-Dubieniecka-Zielińska naucza o przyzwoitości w życiu małżeńskim, a ty będziesz pouczał o uczciwości w PiS ?
     Fajnie 😀😀😀

     • Taka prawda

      I kto to mówi? Odwracanie kota ogonem. POkażesz mi bank przejęty przez PiS, POlitruku?

     • JAcenty

      Zapominasz o pani ministrze Zalewskiej.

 • Cjapek

  “rewitalizację Parku Młodzieżowego (3 mln 165 tys. złotych)”, “3 mln złotych ma trafić na zapowiadaną od ubiegłego roku przebudowę al. Niepodległości. ”
  Ruszcie te głowy i zacznijcie remontować drogi zamiast wkładać kolejne 3mln w park… zaczyna to wkurzać….

  • Obi von Kenobi ;-)

   Nie, nie remontujcie dróg! Znów jakąś ścieżkę rowerową pod domem zrobią, chodnik i wszyscy zaczną łazić jeździć i biegać. A wkurza mnie, że moja od dzieciństwa szara Świdnica powoli, od rynku, nabiera elewacyjnych rumieńców. A taka była blada z tymi odpadającymi tynkami. Taka…swojsko zarośnięta i zapomniana w intymnych parkach. 😜😁

   • KrissKross

    Z jednej strony masz rację, bo lata dewastacji poniemieckich parków i kamienic woła o pomstę do nieba. Ale z drugiej drogi w naszym mieście, to mają standardy tych w Rumunii. Dziura na dziurze i łata na łacie. Wystarczy przejechać się po Polsce, aby zobaczyć, że drogi mogą być proste jak stół. Zaś takich jak my mamy główne ulice, to gdzie indziej w zapomnianych dzielnicach nie ma. Tylko mam obawy, że jak się wezmą za drogi, to kwoty będą takie, że taniej i lepiej zrobią to w Krakowie czy innym Poznaniu.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Ustalmy więc że jest co robić. Kolejność działań to indywidualna sprawa.
     Inna rzecz, gdyby proponowali pieniądze na zbędne granitowe lądowiska, 3 osobowe spółki produkujące największy basen i utrzymujące się ze sprzedaży mienia miasta, czy gigantyczną ( jak na warunki miasta) pomoc prywatnym instytucją. To byłbym pierwszym krytykiem takiej władzy.

    • MM

     proszę tak nie narzekać. Zapraszam do Łodzi . Nasze drogi i kamienice to luksów w porównaniu z o wiele bogatszym miastem. A inwestycje są coraz droższe, bo wszystko drożeje materiały i praca ludzi ( każdy z nas chce coraz więcej zarabiać). Skończyły się czasy, że wykonawca wyceniał “prawie” po kosztach.

     • KrissKross

      W TV widziałem wypowiedź nowego prezydenta Kalisza (to blisko Łodzi), że chce rewitalizować starówkę za 15mln zł. U nas na park poszło 19mln… Mając na względzie ilości nowych mercedesów i bmw na ulicach Kalisza, to to miasto jest zasobniejsze z 10x od Świdnicy. Biedny i głupi zawsze przepłaca.

    • Rezolutek

     A po Wałbrzychu jeździłeś? Podoba ci się jazda po takich dzielnicach, jak np. Sobięcin czy Kuźnice Świdnickie? To dopiero jazda, co?

     • KrissKross

      A po Lesznie, Bydgoszczy, Gnieźnie, Toruniu, Ostrowie, Kielcach, Sieradzu, Koninie jeździłeś? Ja tak. No chyba, że chcesz się porównywać z trzecim światem.

     • Cjapek

      Walbrzych w 4 lata postawił od nowa 80% infrastruktury, a wyglądał jak Warszawa w 1945.
      Świdnica miała przyzwoitą infrastrukturę, ale przez nieudolność i zaniedbania wygląda jak Sobięcin, który de facto lada moment będzie remontowany.

    • Waldi

     Nie trzeba Krakowa czy Poznania. Wystarczy pojechać 18 km dalej. Do Strzegomia i zobaczyć. Jestem tam dwa rzazy w tygodniu, w pracy, i nie mogę wyjść z podziwu. To miasto żyje. Zmienia się i pięknieje z roku na rok. Ale, żeby nie było za pięknie…mają jeszcze co robić. Żeby tylko tam tak nie śmierdziało ze słodowni. Ale coś za coś. Może lepiej, że mamy te dziury w świdnickich drogach?

     • KrissKross

      Wystarczy też do Dzięciołowa pojechać, a jeszcze z 15 lat temu wyglądał jak dekoracja ze “Stawki większej niż życie”.

   • Taka prawda

    Elewacje od ulicy ujdą, ale już od podwórka nie nadają się do pokazywania.

    • Obi von Kenobi ;-)

     A do tego jest jesień i plucha i deszcz ze śniegiem. Widać stad taki podły nastrój. Bo przecież nie z powodu kryzysu w przewodniej sile narodu 😁😁

     • Taka prawda

      POmyliłeś ePOki, POlitruku!

     • Obi von Kenobi ;-)

      No cóż, współczuje ci 😁😁

     • Taka prawda

      Znalazł się litościwy POlitruk, jak Dzierżyński, buahahahaha

    • Cjapek

     Pudrowanie “trupa” jest w ostatnich latach dosyć powszechne

 • weed4life

  Typowa keynesistowska wizja – patrzymy na to co tu i teraz, a nie myślimy o długofalowym rozwoju. Według mnie ta szarża kredytowa z poprzedniej kadencji była kompletnie niepotrzebna (niepotrzebna Świdnicy, bo – nie ulega wątpliwości – BMS bardzo pomogła, mydląc ludziom oczy)

  • henryk

   Od mydlenia ludziom oczu i od manipulacji bez wątpienia jest specjalistką.

   • MM

    Pan w tym samym klubie

 • Taka prawda

  O kwiatkach na rondach ani słowa. Czyżby koniec z tą rozrzutnością?

  • Obi von Kenobi ;-)

   Mam nadzieje że się mylisz. Kwiaty i zadbana zieleń jest naszą wizytówką. Nawet goście z innych regionów chwała nas za ich schludny wygląd i zazdroszczą. 😝

   • Taka prawda

    – Mamo(BMS) chwalą nas!
    – A kto?
    – Wy mnie a ja was!

   • Taka prawda

    POpracuj nad literówkami!

    • Obi von Kenobi ;-)

     Jak miło patrzeć gdy na jaw powoli wychodzi prawda o „dojnej zmianie”.
     Wszyscy ludzie widzą na kogo już nigdy nie głosować !
     Boli ciebie prawda boli i dobrze👍
     ale jak mądrzejszy powiedział „prawda cię wyzwoli”.
     😁
     Nie oglądaj tyle TVPis, bo to może syndrom zbyt nachalnej propagandy

     • Taka prawda

      Ciebie boli głowa i bardzo dobrze, ma boleć. Prawda w twoim wydaniu jest ruską prawdą, że o trzeciej tischnerowskiej nie wspomnę. Sprawdź przekaz dnia od hitlerowskiego TfujVeNu.

 • Czytelnik

  A co to jest ” Na samą obsługę długu w 2019 roku ma trafić 5 mln 325 tys. złotych.” Bo nie ogarniam tych kwot . Ja myslałem ,ze banki pożyczają kasę na procent “Planowana jest spłata wcześniej zaciągniętych kredytów w wysokości 8 mln
  894 tys. złotych, dzięki czemu zadłużenie miasta miałoby spaść do
  poziomu około 118 mln złotych” No to rozumiem , ale ta obsługa ?

  • Krzysztof Czarnecki

   W dużym uproszczeniu – obsługa długu to odsetki od kredytów. A spłata kredytu to spłaty kwoty bazowej.

 • mieszkaniec

  50 tys. zl na budowę i przebudowe parkingow i zatok parkingowych? Jaka ilosc miejsc parkingowych moze powstac za taka kwote? I biorac pod uwage nasze potrzeby to jak ta kwota sie ma do kwoty, ktora bedzie wykorzystana na utrzymanie tych ozdobnych kwiatkow?