Strona główna 0_Slider Znamy projekt budżetu na 2019 rok. Na co trafią pieniądze podatników?

Znamy projekt budżetu na 2019 rok. Na co trafią pieniądze podatników?

35

Skromniejsze wydatki na inwestycje, dochody niższe o 3% od wcześniejszych prognoz, ale za to bez powiększania miejskiego zadłużania. Świdnicki magistrat upublicznił projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Wśród inwestycyjnych planów znalazły się m.in. rewitalizacja Parku Młodzieżowego oraz trwająca już przebudowa ulicy Pogodnej i skrzyżowania Kopernika/Kliczkowska. Miasto nie rezygnuje też z remontu kolejnych odcinków ulicy Kraszowickiej.

Zgodnie z przedstawionym projektem, dochody budżetu w 2019 roku mają wynieść niemal 254 mln złotych. Tyle samo miałyby wynieść planowane wydatki. Planowana jest spłata wcześniej zaciągniętych kredytów w wysokości 8 mln 894 tys. złotych, dzięki czemu zadłużenie miasta miałoby spaść do poziomu około 118 mln złotych. Na samą obsługę długu w 2019 roku ma trafić 5 mln 325 tys. złotych.

Na podstawie projektu wiadomo też, ile pieniędzy trafi na miejskie inwestycje. – W 2019 roku planuje się wykonanie zadań inwestycyjnych na kwotę 36 249 989 zł, tj. o 41,8% mniej niż w roku 2018, w tym: inwestycje w kwocie 34 312 589 zł, zakupy inwestycyjne w kwocie 461 500 zł, dotacje na inwestycje w kwocie 1 475 900 zł – wyliczają urzędnicy. Na co zostaną wydane?

Jednym z największych zadań inwestycyjnych ma być przebudowa kolejnych odcinków ulicy Kraszowickiej: od ulicy Bystrzyckiej do ulicy Działkowej oraz od ulicy Przyjaźni do przejazdu kolejowego w rejonie ulicy Torowej. Na ten cel zarezerwowano 6,5 mln złotych. Realizacja inwestycji była jednak uzależniona od pozyskania środków z rządowego programu remontu i budowy dróg lokalnych, a pod koniec października świdnicki wniosek o dofinansowanie został odrzucony. Nie wiadomo więc, czy urzędnicy zdecydują się na  rozpoczęcie prac wyłącznie w oparciu o pieniądze z miejskiego budżetu.

Z kolei ponad 3 mln złotych ma trafić na zapowiadaną od ubiegłego roku przebudowę al. Niepodległości. W pierwszej kolejności miałyby zostać wykonane prace remontowe na odcinku od pl. Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Także 3 miliony mają pokryć koszt przebudowy skrzyżowania ulic Kopernika z Kliczkowską. Prace rozpoczęły się tam pod koniec października i potrwają do czerwca 2019 roku. Budżetowe środki pokryją też wydatki innych, prowadzonych już, inwestycji: przebudowę ulicy Pogodnej, rewitalizację podwórza i ulicy Siostrzanej, przebudową budynku Rynek 39-40.

Wśród nowych inwestycji zaplanowano: rewitalizację Parku Młodzieżowego (3 mln 165 tys. złotych), przebudowę ulicy Środkowej (40 tys. złotych), przebudowę ulicy Sowińskiego (700 tys. złotych), przebudowę pawilonu przy ulicy Malinowej 2 – przeznaczonego na wielopokoleniowe centrum kulturalne i filę biblioteki na Kraszowicach (200 tys. złotych), budowę boiska do gier zespołowych na Zawiszowie – projekt z budżetu obywatelskiego (200 tys. złotych), wymianę pokrycia dachu przybudówki hali sportowej przy ulicy Pionierów wraz z rewitalizacją szatni (150 tys. złotych), a także budowę drogi pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Śląskiej (od ul. Słowiańskiej do granic miasta).

Ponadto, na remonty chodników trafi 50 tys. złotych, zaś drugie tyle na budowę oraz przebudowę parkingów i zatok parkingowych na terenie miasta. Zakupione zostaną też 3 nowe kamery na potrzeby systemu miejskiego monitoringu (39 tys. złotych).

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł70 lat Żarowskiej Orkiestry Dętej
Następny artykułWpadli z narkotykami. Grozi im do 3 lat więzienia