Strona główna 0_Slider Świdniczanin chce pokonać zamarznięty Bajkał

Świdniczanin chce pokonać zamarznięty Bajkał

5

Baikal Ice Marathon uchodzi za jeden z najtrudniejszych biegów na świecie. Śmiałkowie, którzy zdecydują się w nim wystartować, muszą zmierzyć się z ponad 42-kilometrową trasą wytyczoną po zamarzniętej tafli najgłębszego jeziora świata – Bajkału. Swoich sił w morderczym biegu zapragnął spróbować także pochodzący ze Świdnicy Paweł Król. Udział w lodowym maratonie jest jednak dość kosztowny, dlatego biegacz zwrócił się z apelem o wsparcie jego startu i zorganizował zbiórkę.

Uczestnicy tegorocznej edycji maratonu fot. Tadej Maligoj/Baikal Ice Marathon

Jak przyznaje 32-latek, w myśl starego powiedzenia „do odważnych świat należy” postanowił porwać się z motyką na słońce i wystartować w ekstremalnym biegu na Syberii. – Maraton zaliczany jest do jednego z najtrudniejszych na świecie. Temperatura nierzadko spadająca do -35 stopni C., porywisty wiatr utrudniający każdy krok to tylko niektóre jego smaki. Do tego lód, sypiący śnieg, zaspy i brak cywilizacji – nie brzmią zachęcająco. W ten sposób chcę sprawdzić nie tylko swoją kondycję i psychikę, ale również zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi – mówi Paweł Król, który na swoim koncie ma już ukończonych 7 półmaratonów i 8 maratonów, w tym te w Barcelonie, Rzymie, Madrycie i Budapeszcie. Ostatnio wziął także udział w 4. RST Półmaratonie Świdnickim, który ukończył z czasem 1:38:37.

Do Baikal Ice Maraton przygotowuję się w każdej wolnej chwili. Wiem doskonale, że samo bieganie po mieście, stadionowej bieżni czy parku nie wystarcza. Zwłaszcza, że Bajkał wymaga nie tylko doskonałego przygotowania fizycznego, ale też odporności na zimno i silnej psychiki. Dlatego na miejsca treningów staram się wybierać również góry czy las – najlepiej wtedy, gdy zimno, mokro i niewygodnie – opowiada biegacz. Podkreśla przy tym, że bajkalski maraton jest nie tylko wielkim wyzwaniem dla ciała i ducha, ale także dla portfela.

Udział w Baikal Ice Marathon jest dość kosztowny. Niestety, na chwilę obecną pokrycie całości wydatków przekracza moje możliwości finansowe. Dlatego postanowiłem stworzyć Projekt „Bajka(ł) o Królu” i wystartowałem ze zbiórką internetową na stronie PolakPotrafi.pl. Celem projektu jest zebranie środków, które chociaż częściowo pokryją mój wyjazd, zakwaterowanie i sam bieg. Każda, nawet najmniejsza wpłata przybliża mnie do spełnienia tego marzenia – wyjaśnia. Paweł Król potrzebuje zebrać 6 200 złotych. Pieniądze pomogą pokryć koszt opłaty startowej (minimum 665 euro), koszty podróży na Bajkał (Warszawa – Moskwa – Irkuck – Listiwianka oraz powrót), koszt wizy oraz uzupełnienie niezbędnego sprzętu.

15. edycja Baikal Ice Marathon odbędzie się 2 marca 2019 roku. W latach 2016-2017 w morderczym biegu triumfowali Polacy – Piotr Hercog oraz Bartosz Mazerski, który ustanowił rekord trasy z czasem 2:53:26. Tegoroczna edycja została zakończona przedwcześnie, po tym jak drastycznie pogarszające się warunki pogodowe zmusiły organizatorów do ewakuacji biegaczy i obsługi z trasy maratonu.

Zbiórkę prowadzoną przez Pawła Króla można wspomóc za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania okiem straży miejskiej
Następny artykułLuxtorpeda w piątek w ramach Świdnickich Recenzji Muzycznych