Strona główna Wydarzenia Świdnica Super Główki z trzeciej klasy

Super Główki z trzeciej klasy

0

Już po raz dwunasty w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy został zorganizowany Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”, który wśród szkół cieszy się dużą popularnością. W tym roku nosił  tytuł: „Mój dom to Europa, Polska, Świdnica”. Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Elżbieta Rasiewicz i Beata Winnicka Hul, a uczestniczyli w nim najlepsi uczniowie klas trzecich, wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 9 dwuosobowych drużyn z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy,  Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy, Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy, Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy, Szkoła Podstawowa w Lutomi.

Zadania konkursowe zostały tak ułożone, aby rozwijały zainteresowania uczniów klas młodszych różnymi dyscyplinami wiedzy, wdrażały do samodzielnego korzystania z różnorodnych źródeł informacji, kształtowały umiejętności praktycznego stosowania wiedzy, a także doskonaliły umiejętność współdziałania w zespole. Uczniowie w trakcie rywalizacji musieli rozwiązać 7 zadań, tematycznie związanych z Europą, naszą piękną Ojczyzną, a także Świdnicą. Rozwiązywali krzyżówkę, wykazując się znajomością historii Polski i naszego miasta, rozpoznawali znane, historyczne postacie związane z naszym krajem i te, wywodzące się z baśni i legend. Prezentowali wiedzę geograficzną dotyczącą usytuowania Polski na mapie Europy oraz społeczną, związaną ze znajomością polskich świąt i tradycji.

Zaznaczając prawidłowe odpowiedzi w teście wyboru wykazywali się umiejętnością słuchania ze zrozumieniem „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” a obliczając działania matematyczne, musieli wykazać się dużą sprawnością liczenia w pamięci. Rozpoznawali także charakterystyczne symbole wybranych państw europejskich i jak przystało na „Super Główki”, musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia układając tangram – skomplikowaną łamigłówkę matematyczną.

Po konkursowych zmaganiach czekała na uczestników miła niespodzianka – spotkanie ze Zbigniewem Malickim – pracownikiem Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Opowiadał dzieciom o Świdnicy w czasach panowania książąt świdnickich, przybliżył sylwetki władców Księstwa Świdnickiego, a w szczególności postać Anny, która jako bratanica Bolka Świdnickiego II księcia świdnicko – jaworskiego i żona króla czeskiego Karola IV, doskonale wpisała się w temat tegorocznego konkursu.

Rozwiązywanie zadań konkursowych dostarczyło dzieciom wiele radości i satysfakcji a także pozwoliło na uzupełnienie wiedzy o Unii Europejskiej i swoim ojczystym kraju.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu 9 zestawów zadań konkursowych przyznała następujące nagrody zespołowe:

    I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy

  II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy

 III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy

Reprezentacja SP 6 zajęła IV miejsce.

Sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Urząd Miasta w Świdnicy .Laureaci konkursu otrzymali dyplomy imienne oraz nagrody rzeczowe – gry edukacyjne popularyzujące piękno i historię Polski oraz Europy, a także globusy i ozdoby świąteczne.

Pozostałym drużynom wręczono dyplomy imienne oraz pamiątki uczestnictwa – albumy o Polsce, które z pewnością dostarczą im wielu interesujących informacji o naszym kraju. Wszyscy trzecioklasiści otrzymali zeszyt ze zbiorem zadań sprawdzający wiedzę i kompetencje uczniów – „Trzecioteścik”, opracowany przez specjalistów Instytutu Badania Kompetencji w Wałbrzychu. Opiekunowie reprezentantów szkół otrzymali dyplomy – podziękowania za trud włożony w przygotowanie zawodników.

Tomasz Hołota SP nr 6/opr. red.

Poprzedni artykułRadny PiS na czele komisji rewizyjnej? Decyzja na II sesji Rady Miejskiej
Następny artykułLatarnia spadła wprost na chodnik [FOTO]