Strona główna 0_Slider Strzegom zyska komunikację miejską. Burmistrz ogłasza plany na nową kadencję

Strzegom zyska komunikację miejską. Burmistrz ogłasza plany na nową kadencję

0

Zbigniew Suchyta rozpoczął trzecią kadencję na fotelu burmistrza Strzegomia. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej przedstawił najważniejsze kwestie, którymi chciałby się zająć w najbliższych pięciu latach.

To dla mnie wielka radość, honor, ale też zobowiązanie, że po raz kolejny będę pełnił funkcję burmistrza. Cieszę się z wyborczego wyniku i udzielonego mi mandatu dla dalszej pracy. Dziękuję swoim kontrkandydatom. To była bardzo merytoryczna i najspokojniejsza kampania wyborcza od lat. Będę przyglądał się ich programom i postaram się realizować także ich pomysły – zadeklarował Zbigniew Suchyta podczas piątkowej sesji. Jak mówił, zwrócił się z podziękowaniami do swoich dotychczasowych współpracowników i poprosił ich o dalszą pracę przez najbliższych 5 lat. Kierownictwo Urzędu Miejskiego pozostanie więc bez zmian: wiceburmistrzem w dalszym ciągu będzie Wiesław Witkowski, sekretarzem – Iwona Zabawa, a skarbnikiem – Lucyna Jurek.

Suchyta przedstawił też plany na rozpoczętą właśnie kadencję, zapewniając, że zamierza kierować się przede wszystkim zapisami – konsultowanej z mieszkańcami – Strategii Rozwoju Gminy Strzegom 2030. Na pierwszym miejscu wymienił pomysł wprowadzenia strzegomskiej komunikacji miejskiej. Priorytetem ma być także budowa dróg i chodników. – Takie są oczekiwania naszych mieszkańców. Znajdzie to odzwierciedlenie już w projekcie budżetu na 2019 rok – mówił burmistrz.

W planach jest także budowa nowego budynku mieszkalnego, realizowanego we współpracy ze Wspólnotą Mieszkaniową w Świebodzicach. Obiekt miałby powstać przy ulicy Armii Krajowej, a na jego parterze mieściłyby się mieszkania chronione, przeznaczone m.in. dla seniorów. Suchyta zapowiedział także prowadzenie dyskusji z przedsiębiorcami i przekonywanie ich do tworzenia miejsc pracy, które byłyby atrakcyjne dla młodych i wykształconych mieszkańców Strzegomia – zachęcając ich do pozostania w mieście. Ostatnią z propozycji przedstawionych przez burmistrza jest dalsze prowadzenie zrównoważonej polityki rozwoju miasta i wsi, dzięki której poszczególne miejscowości na terenie gminy zyskałyby nowe lub wyremontowane świetlice, centra aktywności oraz strażackie remizy.

Decyzją nowo wybranych radnych, którzy w piątek złożyli ślubowanie, przewodniczącym Rady Miejskiej w Strzegomiu ponownie został Tomasz Marczak.

Zbigniew Suchyta wywalczył ponowny wybór na stanowisko burmistrza już w I turze tegorocznych wyborów samorządowych. Poparło go 74,21% mieszkańców gminy. Drugi był Lech Markiewicz, na którego zagłosowało 15,03% wyborców, natomiast trzecia była Wioletta Świątek-Kardela, na którą oddano 10,76% głosów. Do strzegomskiej Rady Miejskiej wybrano:

  • okręg nr 1: Marta Zięba, Magdalena Stodolak, Bogumiła Skóra, Lech Markiewicz. Miejsce Zbigniewa Suchyty (wybranego burmistrzem) zajął Paweł Durlik.
  • okręg nr 2: Marian Góra, Tomasz Marczak, Cezary Włodarczyk, Monika Kozłowska, Paweł Rudnicki, Ryszard Nabiałek. Mandat Wiesława Witkowskiego (mianowanego zastępcą burmistrza) przejęła Dorota Kwaśnicka.
  • okręg nr 3: Wioletta Świątek-Kardela, Andrzej Szczepanik, Krystyna Lewicka, Piotr Szmidt, Paweł Gołąb, Stanisława Gąska, Krzysztof Grondowski.

 

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński