Strona główna 0_Slider Smog powrócił. Fatalna jakość powietrza w mieście

Smog powrócił. Fatalna jakość powietrza w mieście

9

Piątkowy poranek przywitał świdniczan kilkukrotnie przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza. Stężenie pyłów PM10 sięgnęło poziomu blisko 400%, a PM2.5 – 435% dopuszczalnej normy.

zdjęcie ilustracyjne

Przez długi czas świdniczanie nie mogli śledzić aktualnych pomiarów “smogowych” zanieczyszczeń, ponieważ jedyna stacja pomiarowa znajdująca się na terenie miasta, prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, była stacją manualną. Oznaczało to, że zebrane przez nią wyniki podawane były z opóźnieniem i tylko raz w miesiącu.

Zmieniło się to pod koniec 2017 roku. Na przełomie listopada i grudnia Fundacja Aviva uruchomiła własną stację pomiarową przy ulicy Armii Krajowej. W kwietniu świdnicki magistrat zawarł umowę na zakup i montaż kolejnych 5 czujników jakości powietrza. Zostały one zainstalowane w następujących lokalizacjach: Urząd Miejski ul. Armii Krajowej 49, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ul. Długa 33, Szkoła Podstawowa nr 4 ul. Marcinkowskiego 4-6, Szkoła Podstawowa nr 6 ul. Jodłowa 21, Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Galla Anonima 1. W październiku, w ramach kampanii #BezSmogu prowadzonej przez EuroBank, kolejną stację pomiarową uruchomiono w Rynku.

Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez czujnik przy Armii Krajowej, o godzinie 7.00 stężenie pyłów PM10 osiągnęło poziom 191µg/m³, natomiast PM2.5 – 109µg/m³. Niewiele lepsze wyniki odnotowały stacje w Rynku i na Galla Anonima.

Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a także pomiary aktualnego ciśnienia i temperatury, można śledzić na stronie internetowej Airly, na stronie Air-Fox (wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie) oraz w aplikacjach na smartfony.

Michał Nadolski
[email protected]