Strona główna 0_Slider Podatki w górę, podatki w dół

Podatki w górę, podatki w dół

11

Nawet o połowę mogą spaść w Świnicy stawki podatku od środków transportu. Drastyczną zmianę skarbnik miasta tłumaczy próbą zachęcenia kierowców do rejestrowania ciężarówek, autobusów i przyczep w Świdnicy. Jednocześnie miasto chce podnieść podatek od nieruchomości.

Już w najbliższy czwartek, 29 listopada, Rada Miejska nowej kadencji podejmie pierwsze ważne dla miasta i mieszkańców decyzje. Radni zagłosują nad dwiema uchwałami, określającymi poziom lokalnych podatków.

Projekt uchwały o stawkach podatku od nieruchomości zakłada podwyżkę do maksymalnych stawek, ustalonych w rozporządzeniu ministra finansów. Dla mieszkańców i firm to wzrost od niespełna dwóch do ok. 5%. Dla budżetu miasta ta zmiana może mieć ogromne znaczenie. Z tytułu podatku od nieruchomości w 2017 roku do miejskiej kasy wpłynęły prawie 33 miliony złotych, a plan udało się zrealizować w 106%. Zaległości na koniec 2017 roku sięgały 5 milionów złotych.

Znacznie gorzej wypada ściąganie podatków od środku transportu. W ubiegłym roku z tego tytułu miasto pozyskało ok. 650 tysięcy złotych. Zakładany plan udało się zrealizować w niespełna 70%, miasto ma także problem z odzyskaniem niezapłaconego podatku z lat ubiegłych. W sumie to ponad milion złotych. Najnowsza uchwała wprowadza ogromną zmianę w stawkach, które obowiązywały niezmiennie od 2015 roku. Podatek zmaleje od ponad 20% do nawet 50%. – Gmina Miasto Świdnica poprzez obniżenie stawek  chce w perspektywie nadchodzących lat zwiększyć liczbę podatników oraz zachęcić leasingobiorców do wyboru Gminy Miasto Świdnica jako miejsca, gdzie będą rejestrować środki transportowe – tłumaczy Kacper Siwek, miejski skarbnik.

/asz/

 • Natalia

  Co rok to niekanczaca sie opowiesc podniesc podatki ,

  • henryk

   Aby wydawać na prawo i lewo trzeba łupić mieszkańców.Widocznie części się to podoba lub zabrakło świadomości,bo na BMS zagłosowali.

   • Wiesław

    Każda władza kosztuje,-a mająca korzenie socjalistyczne władza samorządowa w Swidnicy-,w szczególności.Wystarczy poczytać słynnego
    ekonomistę/noblistę/ Miltona Friedmana o zamiłowaniach do wydawania pieniędzy podatników. A może jestem zbytnio podejrzliwy. Może wzrost podatków nie będzie taki dokuczliwy.Z drugiej strony nie mogę doczekać sie spełnienia słynnego postulatu innego ekonomisty, Jana Babtysty Saya
    który mawiał,żę ” każdy budżet jest dobry,pod warunkiem,że jest najmniejszy”.No,ale jest 23 radnych i potężna administracja lokalna,a to
    kosztuje,podczas gdy w 4 milionowym Los Angeles jest mniej więcej ….tyle samo radnych! Ciekawe, nieprawdaż?

    • Obi von Kenobi ;-)

     Może jeszcze pogadamy o ilości ministrów i wiceministrów w rządzie? Ale to w końcu „ dojna zmiana” Albo o 170 limuzynach w pałacu ? Każdy od sprzątaczki do cięcia może mieć tam swoją furę ? 😜

   • Jolanta Pałac

    Co najśmieszniejsze na stołek prezydenta bardzo pomogli jej wejść przedsiębiorcy. Niektórzy dobrze na tum wyszli, bo BMS na wstępie swego działania obniżyła podatki od obiektów handlowych. Inni po cichutku tęsknią za poprzednią władzą i plują sobie w brodę 🙂 Dwór potrzebuje kasy. A wybory…..Cóż. Vox populi vox Dei.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Większość wyborców jest dumna i zadowolona, bo widać, że pieniądze idą na szkoły drogi ścieżki elewacje kwiaty a nie na kumpli w Kurii.

 • AnkaH

  co się dziwić, polityka kwiatowa oraz fotograf na etacie kosztują

 • Wiktor Lis

  Szlag mnie trafia- jak zwykle to bywa w Polsce, w tyłek dostaną wyłącznie ci, którzy płacą. Z innymi podatkami jest tak samo- US znajdzie ci jakiś błąd w rozliczeniu na kwotę kilku listów poleconych- to masz problem. Gnoje, którzy się migają od płacenia podatków oraz przekręciarze- w tym ci od wyłudzeń VAT- mogą spać spokojnie… No a w Świdnicy trzeba przecież opłacić raty za nową Skodę Superb najwyższej klasy- prawie z jacuzzi w środku…

  • Perun

   Prawie z jacuzzi i z składanym kortem z Rogerem Federerem:).

  • Obi von Kenobi ;-)

   Biedaku Škoda jako jakiś luksus ?
   Współczuje 😁

   • Wiktor Lis

    Jeżeli dla Ciebie sto kilkadziesiąt tysięcy złotych (z budżetu miasta) na samochód dla Prezydenta Świdnicy to mało- to zazdroszczę. Nie ważne czy to Skodzina, czy AUDI- to nie istotne w tym temacie. Pewnie lepiej byś się poczuł gdyby magistrat pochwalił się jakimś BMW lub Maybachem z Twojego podatku od nieruchomości….