Strona główna 0_Slider Oświetlone i tryskające wodą. Fontanny na Rynku odzyskały dawny blask

Oświetlone i tryskające wodą. Fontanny na Rynku odzyskały dawny blask

2

300-letnie, barokowe rzeźby oraz fontanny na świdnickim Rynku już w pełni odzyskały piękno, które przez lata było ukryte pod grubą warstwą zanieczyszczeń. Dzięki zainstalowanemu oświetleniu jeszcze bardziej będą cieszyć oko świdniczan i gości odwiedzających miasto.

Prace konserwatorskie związane z odnowieniem zabytkowych fontann rozpoczęły się na początku maja. Ich realizację powierzono firmom Renovatorium Konserwacja Obiektów Zabytkowych Maciej Mazur z Krakowa i PHU BANEX Antoni Banach z Warszawy. Na ten cel przeznaczono 1,3 mln złotych.

W pierwszych dniach prac renowacyjnych pracownicy firm zajęli się oczyszczaniem figur z kilkudziesięcioletnich zabrudzeń. Jak tłumaczyli eksperci, przez długi czas kamienne elementy niszczały pod wpływem wody i rozpuszczonych w niej soli, zanieczyszczonego powietrza oraz wskutek innych zanieczyszczeń. Po wykonaniu wstępnego oczyszczenia okazało się, że dwie z fontann są poważnie popękane. Problem ten dotyczył przede wszystkim Dużego Talerza, wybudowanego w 1774 roku.

Z fontanną związany jest stary, być może sięgający okresu Średniowiecza, zwyczaj sprzedawania ryb, wpuszczonych do wypełnionego wodą basenu. Obyczaj ten przetrwał do lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia prowadzono sprzedaż karpi wprost z basenu fontanny – wyjaśniał Sławomir Oleszczuk, autor programu konserwacji fontanny. Najprawdopodobniej kilkukrotnie na czas zimy w niecce pozostawiano wodę, która zamarzając rozsadziła podstawę całego obiektu.

Niespodzianką okazał się także stan fontanny z Neptunem, wykonanej w 1732 roku przez znanego i cenionego w tym czasie rzeźbiarza, Georga Leonarda Webera. Podczas prac konserwatorskich okazało się, że Neptun w ostatnich latach trzymał się pionu niemal wyłącznie z uwagi na przytwierdzenie do metalowego trójzębu. Pod koniec lipca rzeźba została zdemontowana i przewieziona do pracowni.

Oprócz gruntownej renowacji rzeźb, w ramach remontu wymienione zostały instalacje odpowiedzialne za działanie fontann, a także zainstalowano oświetlenie. Na okres zimy wodne tryskacze zostaną wyłączone, podobnie jak wewnętrzne podświetlanie rzeźb, które wymaga chłodzenia wodą. Wkrótce ma jednak zostać zamontowane oświetlenie świąteczne, które będzie uwypuklać piękno kamiennych figur.

Michał Nadolski
[email protected]